Číst neuměl, testy na auto složil. Soud řeší muže, který léta předstíral retardaci

ČTK ČTK
11. 6. 2019 13:08
Obvodní soud pro Prahu 10 začal projednávat případ jednatřicetiletého Petra Stojky, který podle obžaloby předstíral po dobu 12 let mentální retardaci a pobíral invalidní důchod a příspěvky na péči a mobilitu. Pokusil se muže vyslechnout, ten však k obžalobě nic neřekl. U soudu vypovídal také znalec, podle kterého nic nenasvědčuje tomu, že by muž trpěl duševní poruchou. Hlavní líčení bude pokračovat v srpnu výslechem dalších svědků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Stojka podle státní zástupkyně Lucie Písecké přesvědčil odborníky o tom, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V září 2006 muž zažádal o invalidní důchod, který mu byl vyplácen až do konce roku 2018.

O dva roky později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly. Obžaloba tvrdí, že před sociální pracovnicí předstíral, že je schoulený u matky, v třesoucích rukou držel medvídka a vyvolával dojem, že se pracovnice bojí. Jeho matka během šetření uvedla, že si muž sám nevezme stravu, musí mu pomáhat s výběrem oblečení nebo že si na toaletě sám neutrhne papír.

Muž v roce 2012 požádal také o příspěvek na mobilitu, který mu úřad přiznal. Celkově podle obžaloby způsobil České správě sociálního zabezpečení a Úřadu práce škodu přes dva miliony korun. V minulosti byl přitom Stojka opakovaně odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost, přičemž u soudu ani ve vězení nikdy nevyvstaly pochybnosti ohledně jeho duševního zdraví. Je také držitelem řidičského průkazu.

Soudce Petr Kacafírek se pokusil muže vyslechnout. Když se ale muže ptal, zda ví, proč je u soudu nebo jestli poslouchal čtení obžaloby, Stojka odpověděl, že ne. Stejně reagoval i na otázku, jestli umí číst. Kacafírek vyjádřil údiv, jak v takovém případě mohl složit testy v autoškole a získat řidičský průkaz. Muž mu na to řekl, že "o ničem neví". Na další otázky soudce pak odpovídal, uvedl například že si přivydělává zametáním a rád kreslí.

Obhájce muže Matyáš Semrád soudu po dotazu, jak Stojku seznámil s obžalobou vysvětlil, že muži obžalobu představil verbálně, v doprovodu jeho rodiny.

Nízké IQ ovlivňuje i motoriku

U soudu dnes také vypovídal znalec, který popsal vyšetření, kterých se muž účastnil. Zatímco na prvním například na vyzvání předložil občanský průkaz, na zbylých dvou nevěděl, co doklad totožnosti je. Jeho chování popsal znalec jako "s projevy masivní simulace duševní choroby podle laických představ".

Upozornil také, že IQ 35 se projevuje i na motorice, většinou jde o chovance ústavů sociální péče. O tom, že Stojkovy rozumové schopnosti sníženy nejsou, svědčí podle znalce právě i to, že byl schopen podrobit se výkonu trestu, dokonce i s kázeňskými odměnami.

Soud předvolal i přítelkyni obžalovaného Martu Sivákovou, která ale odmítla vypovídat. Vyslechl také praktickou lékařku, k níž se Stojka zaregistroval v roce 2017. Ta uvedla, že nepůsobil jako pacient s mentální retardací. "Působil na mě normálně," řekla lékařka.

Soud chce na příštím jednání vyslechnout lékaře, kteří se Stojkovi v minulosti věnovali, předvolat chce také pracovnici sociálky. Obhájce žádá i výslech matky obžalovaného. Další hlavní líčení je naplánováno na 15. srpna.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy