Žena z Luhačovic přes pět let pobírala dávky na mrtvou matku. Škoda je 55 tisíc

ČTK ČTK
13. 4. 2018 15:23
Žena se ke svému jednání přiznala. Zároveň slíbila, že dlužnou částku úřadu práce řádně splatí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Déle než pět let neoprávněně pobírala žena z Luhačovic na Zlínsku dávky na ošetřování své matky, která zemřela. Policie ji nyní podezřívá z podvodu. V případě uznání viny hrozí šestapadesátileté ženě až pět let vězení. Způsobená škoda přesáhla 55 tisíc korun.

Žena se podle ní o svou nemocnou matku starala od roku 2009. "Tehdy pobírala měsíčně příspěvek ve výši 2000 korun. Následující rok jí příspěvek snížili na 800 korun. Její matka zemřela v prosinci roku 2011 a povinností dcery jako pečovatelky bylo tuto změnu do osmi dní nahlásit příslušnému úřadu. To však žena kvůli své špatné finanční situaci neučinila a příspěvek pobírala dál," uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková..

V roce 2016 Úřad práce ČR ženě dokonce navýšil příspěvek na péči na 880 korun, což jí úředníci písemně sdělili. "Ani tehdy se v ženě nehnulo svědomí a nenahlásila neoprávněnost pobírání příspěvku. Až šetření příslušného úřadu v srpnu roku 2017 ukázalo, že seniorka před několika lety zemřela, a na její dceru podali trestní oznámení," sdělila Kozumplíková.

Podle ředitelky krajského úřadu práce Miriam Majdyšové jde o zcela mimořádnou situaci. "Pečující osoba má povinnost nahlásit nám případné úmrtí osoby, o kterou se stará, což se v tomto případě nestalo," řekla Majdyšová.

Žena se ke svému jednání přiznala. Zároveň podle Kozumplíkové slíbila, že dlužnou částku úřadu práce řádně splatí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy