Žena z Luhačovic přes pět let pobírala dávky na mrtvou matku. Škoda je 55 tisíc

ČTK ČTK
13. 4. 2018 15:23
Žena se ke svému jednání přiznala. Zároveň slíbila, že dlužnou částku úřadu práce řádně splatí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Déle než pět let neoprávněně pobírala žena z Luhačovic na Zlínsku dávky na ošetřování své matky, která zemřela. Policie ji nyní podezřívá z podvodu. V případě uznání viny hrozí šestapadesátileté ženě až pět let vězení. Způsobená škoda přesáhla 55 tisíc korun.

Žena se podle ní o svou nemocnou matku starala od roku 2009. "Tehdy pobírala měsíčně příspěvek ve výši 2000 korun. Následující rok jí příspěvek snížili na 800 korun. Její matka zemřela v prosinci roku 2011 a povinností dcery jako pečovatelky bylo tuto změnu do osmi dní nahlásit příslušnému úřadu. To však žena kvůli své špatné finanční situaci neučinila a příspěvek pobírala dál," uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková..

V roce 2016 Úřad práce ČR ženě dokonce navýšil příspěvek na péči na 880 korun, což jí úředníci písemně sdělili. "Ani tehdy se v ženě nehnulo svědomí a nenahlásila neoprávněnost pobírání příspěvku. Až šetření příslušného úřadu v srpnu roku 2017 ukázalo, že seniorka před několika lety zemřela, a na její dceru podali trestní oznámení," sdělila Kozumplíková.

Podle ředitelky krajského úřadu práce Miriam Majdyšové jde o zcela mimořádnou situaci. "Pečující osoba má povinnost nahlásit nám případné úmrtí osoby, o kterou se stará, což se v tomto případě nestalo," řekla Majdyšová.

Žena se ke svému jednání přiznala. Zároveň podle Kozumplíkové slíbila, že dlužnou částku úřadu práce řádně splatí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy