Čísla už ne. Policie označí uprchlíky páskou na ruce

Adéla Skoupá
3. 9. 2015 13:49
Česko se stalo terčem kritiky za číslování uprchlíků. Byla to mimořádná událost, kterou jsme potřebovali rychle řešit, brání se ministerstvo vnitra a přichází s novou metodou.
Číslo dostávali již dříve i uprchlíci mířící z Afriky na Sicílii.
Číslo dostávali již dříve i uprchlíci mířící z Afriky na Sicílii. | Foto: Reuters

Praha - Česko čelí kritice za číslování uprchlíků, podle řady tuzemských i zahraničních organizací totiž připomíná označování vězňů v koncentračních táborech za druhé světové války. Policie se proto rozhodla způsob označování změnit. Nelegální migranti, které policisté na našem území zadrží, budou namísto čísla na zápěstí dostávat speciální pásky na ruce, kde budou uvedeny identifikační údaje.

"Potřebovali jsme tu věc vyřešit velice rychle," řekl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že označování fixem nebylo myšleno špatně. Policisté podle něj pracovali v rychlosti a stresu. "Nevidím na tom nic špatného," doplnil.

Podle ministra nyní dostanou jednotlivá krajská policejní ředitelství rozlišovací pásky, které v případě další podobné mimořádné události použijí.

Kritici se začali hromadně ozývat poté, co se na veřejnosti objevily fotografie z pondělní kontroly cizinecké policie v Břeclavi. Policisté tam v posledních večerních vlacích z Vídně a z Budapešti kolem půlnoci zadrželi 214 uprchlíků bez dokladů, převážně Syřanů, mířících do Německa. A pro usnadnění evidence jim fixou popisovali předloktí čísly.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové byla cílem hlavně identifikace rodin. "Také zapisujeme kód vlaku, ve kterém cestují, abychom věděli, do které země je budeme muset vrátit v případě, že je opět zpětně přijmeme," vysvětlila včera mluvčí.

Kritika ve světě

Nejhlasitěji ve středu vystoupil šéf svazu italských židovských organizací Renzo Gattegna. V italských médiích bylo dokonce české značkování zprávou dne. "Je to velmi závažná věc," upozornil Gattegna. "Desítky uprchlíků byly označeny doslova jako dobytek jdoucí na porážku. Nevyhnutelně to tak připomíná nejtemnější období soudobých dějin," dodal.

Také britský server BBC se nad českým postupem podivuje. Uvádí, že obrázky jsou nepříjemnou připomínkou jiné události a jiného období.

Ministerstvo vnitra v reakci na to ve čtvrtek dopoledne avizovalo, že postup připomínající označování vězňů v době holokaustu změní, o páskování se rozhodlo hned dopoledne Policejní prezidium.

Policie i ministerstvo se brání

V tiskové zprávě, kterou ve čtvrtek vydalo ministerstvo vnitra, se vlně kritiky brání. "Zveřejněné záběry nepředstavují standardní postup české policie a k tomuto postupu došlo kvůli časové tísni, v níž policie v danou chvíli byla. A především proto, aby v takto velké skupině nebyly děti odděleny od svých rodičů,“ vysvětluje v ní ministerstvo.

Mezi zatím největší skupinou uprchlíků zadrženou v Česku bylo totiž 61 dětí, 38 žen a 115 mužů. Podle mluvčího policejního prezidia Josefa Bocána vnímá policie kritiku citlivě, nastalá situace byla prý totiž mimořádná. "Bylo nutné a především v zájmu samotných cizinců, aby nedošlo k rozdělení rodin s dětmi, jejichž příslušníci nezřídka ani ve vlaku samotném nebyli pohromadě,“ vysvětluje mluvčí.

A dodává, že by bez označení nebylo zaručeno umístění rodin do jednoho zařízení. "Zkušenosti s dříve aplikovanými postupy formou lístků s identifikačními údaji se přitom ukázaly jako neúčinné, jelikož často docházelo k jejich náhodné či záměrné ztrátě,“ doplňuje Josef Bocán.

Policejní prezidium upozorňuje také na to, že popis identifikačních údajů na tělo je běžnou praxí i jinde. Uvádí například popisování miminek v porodnicích, aby se předešlo jejich záměně.

Stovky běženců zaplnily budapešťské nádraží Keleti poté, co jim ve vstupu přestala bránit maďarská policie. Úřady zároveň zrušily všechny spoje mířící do západní Evropy a na nástupišti zavládl chaos. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy