Jako za války? Česko sklízí kritiku za číslování migrantů

ČTK ČTK
2. 9. 2015 23:55
Proti číselnému značení migrantů fixou na ruce protestují například Italové, praxe z Břeclavi ale vyvolala pozdvižení i na sociálních sítích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Řím - Šéf svazu italských židovských organizací Renzo Gattegna ve středu ostře odsoudil číselné značení běženců v České republice. Uvedla to agentura ANSA, podle níž to Gattegnovi připomíná holokaust. Také agentura AFP uvádí, že "ve východní Evropě procedura nevyhnutelně připomíná tu, kterou používali nacisté k identifikaci vězňů koncentračních táborů".

Čeští policisté pro usnadnění evidence osob bez dokladů zapisovali v úterý fixou čísla na ruce desítek přistěhovalců zadržených v Břeclavi.

"Je to velmi závažná věc," upozornil Gattegna. "Desítky uprchlíků byly označeny doslova jako dobytek jdoucí na porážku. Nevyhnutelně to tak připomíná nejtemnější období soudobých dějin," dodal.

V průběhu úterka česká policie podle ANSA "násilně" přinutila syrské uprchlíky, aby vystoupili z vlaků jedoucích do Německa, a dávala jim čísla "na předloktí".

"Žádný zákon neumožňuje značkovat lidi tímto způsobem," reagovala podle AFP v České republice také advokátka spolupracující s Ligou lidských práv Zuzana Candigliota.

AFP cituje i mluvčí českého ministerstva vnitra Lucii Novákovou, že "značení bylo zavedeno kvůli velkému počtu dětí mezi uprchlíky". "Naším cílem je, aby se zabránilo tomu, aby se děti ztratily," řekla agentuře.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová také prý řekla, že cílem byla "identifikace rodin". "Také zapisujeme kód vlaku, ve kterém cestují, abychom věděli, do které země je budeme muset vrátit v případě, že je opět zpětně přijme," upozornila pro AFP.

Šéf poslanecké frakce Demokratické strany italského premiéra Mattea Renziho Ettore Rosato na Twitteru vyzval: "EU, zastav Českou republiku!"

"Značkovat lidi je ostuda, která uráží svědomí a všechny ty, kteří dělají vše pro záchranu lidí," napsal Rosato.

Také server BBC News poznamenal, že obrázky značkování migrantů českými policisty jsou nepříjemnou připomínkou jiných událostí v jiné době. České úřady si přitom podle BBC zjevně vůbec neuvědomují nešťastné konotace s holokaustem.

"Jsou to strašné obrázky," řekla BBC šéfka právního oddělení české nevládní Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Fraňková. "Je to zcela proti ustanovením Úmluvy o právním postavení uprchlíků, která signatářské státy žádá, aby netrestaly uprchlíky, kteří přišli bez dokladů," řekla Fraňková.

O číslování běženců fixou v Břeclavi informovala také agentura DPA, podle níž tento postup cizinecké policie vyvolal pozdvižení i mimo Českou republiku. "Jako nacisté v koncentračních táborech," citovala DPA jeden z příspěvků na Twitteru, kde prý kromě českých uživatelů projevovali své rozhořčení i ti polští.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy