Jako za války? Česko sklízí kritiku za číslování migrantů

ČTK ČTK
2. 9. 2015 23:55
Proti číselnému značení migrantů fixou na ruce protestují například Italové, praxe z Břeclavi ale vyvolala pozdvižení i na sociálních sítích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Řím - Šéf svazu italských židovských organizací Renzo Gattegna ve středu ostře odsoudil číselné značení běženců v České republice. Uvedla to agentura ANSA, podle níž to Gattegnovi připomíná holokaust. Také agentura AFP uvádí, že "ve východní Evropě procedura nevyhnutelně připomíná tu, kterou používali nacisté k identifikaci vězňů koncentračních táborů".

Čeští policisté pro usnadnění evidence osob bez dokladů zapisovali v úterý fixou čísla na ruce desítek přistěhovalců zadržených v Břeclavi.

"Je to velmi závažná věc," upozornil Gattegna. "Desítky uprchlíků byly označeny doslova jako dobytek jdoucí na porážku. Nevyhnutelně to tak připomíná nejtemnější období soudobých dějin," dodal.

V průběhu úterka česká policie podle ANSA "násilně" přinutila syrské uprchlíky, aby vystoupili z vlaků jedoucích do Německa, a dávala jim čísla "na předloktí".

"Žádný zákon neumožňuje značkovat lidi tímto způsobem," reagovala podle AFP v České republice také advokátka spolupracující s Ligou lidských práv Zuzana Candigliota.

AFP cituje i mluvčí českého ministerstva vnitra Lucii Novákovou, že "značení bylo zavedeno kvůli velkému počtu dětí mezi uprchlíky". "Naším cílem je, aby se zabránilo tomu, aby se děti ztratily," řekla agentuře.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová také prý řekla, že cílem byla "identifikace rodin". "Také zapisujeme kód vlaku, ve kterém cestují, abychom věděli, do které země je budeme muset vrátit v případě, že je opět zpětně přijme," upozornila pro AFP.

Šéf poslanecké frakce Demokratické strany italského premiéra Mattea Renziho Ettore Rosato na Twitteru vyzval: "EU, zastav Českou republiku!"

"Značkovat lidi je ostuda, která uráží svědomí a všechny ty, kteří dělají vše pro záchranu lidí," napsal Rosato.

Také server BBC News poznamenal, že obrázky značkování migrantů českými policisty jsou nepříjemnou připomínkou jiných událostí v jiné době. České úřady si přitom podle BBC zjevně vůbec neuvědomují nešťastné konotace s holokaustem.

"Jsou to strašné obrázky," řekla BBC šéfka právního oddělení české nevládní Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Fraňková. "Je to zcela proti ustanovením Úmluvy o právním postavení uprchlíků, která signatářské státy žádá, aby netrestaly uprchlíky, kteří přišli bez dokladů," řekla Fraňková.

O číslování běženců fixou v Břeclavi informovala také agentura DPA, podle níž tento postup cizinecké policie vyvolal pozdvižení i mimo Českou republiku. "Jako nacisté v koncentračních táborech," citovala DPA jeden z příspěvků na Twitteru, kde prý kromě českých uživatelů projevovali své rozhořčení i ti polští.

 

Právě se děje

Další zprávy