Církevní restituce znovu budí vášně. Připomeňte si, proč má stát vracet miliardy

Jan Wirnitzer Domácí Jan Wirnitzer, Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2019 13:27
Příběh církevních restitucí ani po téměř třiceti letech po pádu komunistického režimu není u konce. Sněmovnou ve středu hladce prošel návrh na jejich dodatečné zdanění, který vládní legislativci hájí argumentem, že výpočet náhrad byl nespravedlivý a zdanění je jediný způsob, jak mu zabránit. Proti tomu stojí argument, že stát už se k platbě církvím zavázal, peníze vyplácí a nemůže s tím jen tak přestat. On-line deník Aktuálně.cz k tématu restitucí připravil bodový přehled, který odpovídá na základní otázky ohledně náhrad za zestátněný církevní majetek a odluky církví od státu.
Vojtěch Filip představil nově zvolené místopředsedy. Zleva Helena Vrzalová, Petr Šimůnek, Vojtěch Filip, Václav Ort, Marie Pěnčíková, Stanislav Grospič a Kateřina Konečná
Vojtěch Filip představil nově zvolené místopředsedy. Zleva Helena Vrzalová, Petr Šimůnek, Vojtěch Filip, Václav Ort, Marie Pěnčíková, Stanislav Grospič a Kateřina Konečná | Foto: ČTK

Proč chtějí restituce zdanit?

Zastánci zdanění restitucí v čele s komunisty argumentují tím, že stát tehdy přiznal církvím příliš vysoké náhrady. "Žádná země neobdarovala církve tak štědře jako ateistická Česká republika," řekl například poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. Náhrady jsou podle něj dar, který je nutné zdanit. S tím však nesouhlasí odpůrci. Považují za absurdní, že stát bude danit majetek, který se církvím vrací. Mluví o druhé krádeži.

Zdanění restitucí podporují komunisté, ČSSD a ANO. Komunisté tím podmiňují svou podporu vládě. Bez jejich hlasů by kabinet Andreje Babiše neměl ve sněmovně většinu. Opozice je však přesvědčená, že takový zákon by byl protiústavní a Ústavní soud by ho zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy