Konvice na pokoji kvůli nudlím, dotaz na recepčního překládá mobil. Česko přivyká turistům z Číny

Jan Kočenda
22. 7. 2017 17:22
Česká republika se Číňanům pomalu přizpůsobuje a přibývá hotelů s čínskými webovými stránkami a ukazateli. Čínští turisté jsou totiž kvůli slabým znalostem angličtiny často odkázáni na své průvodce. Za poslední roky si hoteliéři také zvykli na netradiční požadavky - varné konvice i odmítání pokojů s číslem čtyři. Číňané jeví zájem o Prahu díky slavnému čínskému filmu Jen my víme, který se v hlavním městě natáčel. Za vzrůstající popularitou stojí i to, že Česko patří mezi nejbezpečnější země na světě.
Čínští turisté v Praze
Čínští turisté v Praze | Foto: ČTK

Praha - Turisté z Číny si hned po příletu do Prahy na letišti Václava Havla musejí vybrat mezi anglickým, ruským nebo korejským značením. Čínské znaky však nenacházejí ani v centru města. Kvůli jazykové bariéře jsou tak často odkázáni hlavně na své vedoucí zájezdu. Podle agentury CzechTourism do Česka loni přijelo přes 350 tisíc čínských turistů a jejich návštěv každým rokem výrazně přibývá. 

Podle letošního průzkumu agentury téměř 80 % čínských turistů ve světě vyžaduje informace v čínštině a 74 % má před odjezdem na dovolenou strach z jazykové bariéry. "V českých restauracích a hotelech je zatím ještě málo informačních materiálů v neevropských jazycích. Úspěšnější podnikatelé se postupně přizpůsobují," říká sinolog Martin Kříž.

Hotel, který chce čínské turisty nalákat, by měl nabízet internetové stránky v čínštině včetně propagačních materiálů, map nebo jídelních lístků. "Pro hoteliéry se vyplatí investice do dostupnosti webových stránek v čínštině či korejštině. Asijští turisté velmi oceňují označení například restaurace a celkové informace o hotelu v jejich jazyce," řekla obchodní ředitelka Sivek hotels Kateřina Kameníková.

Důležitost informací v čínštině dokazuje i fakt, že do České republiky cestuje čím dál více asijských turistů, kteří anglicky neumí vůbec. "Přichází na recepci s telefonem, do kterého mluví, a ten nám to překládá přímo do angličtiny," popisuje situaci jednatelka hotelu Romantick Michaela Šmucrová.

Číňané jsou zvyklí řídit se informačními tabulemi či návody. "Určitě by uvítali, kdyby i v centru města byly ukazatele v čínštině," řekl průvodce a překladatel Tomáš Koukolík. Asociace čínských průvodců či ambasáda dokonce požadovaly, aby v ulicích byly čínsky psané ukazatele.

"Číňanům by to určitě pomohlo, protože jsou v evropském světě trochu zmatení. To by se ale potom musely vyrábět ukazatele nejen v čínštině, ale také třeba němčině či angličtině," řekl vedoucí informačních center CzechTourism Jan Kratochvíl.

Doma šetří, ale na dovolené chtějí nadstandard
Náročnost požadavků Číňanů pociťují také pražští průvodci. "Je to s nimi náročnější, nejen co se týče dorozumívání. Chtějí, aby vše bylo nadstandardní a podle jejich představ. Je důležité, aby se jim někdo neustále věnoval," objasnila situaci Pavlína Víznerová, která pracuje ve společnosti nabízející průvodce Prahou.

Kvůli specifickým požadavkům a odlišnosti čínských turistů Asociace hotelů a restaurací České republiky vytvořila publikaci "Specifika čínské klientely v hotelech a restauracích", která se snaží přiblížit očekávání čínských turistů. Asociace ji vydala u příležitosti státní návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga v březnu roku 2016.

Číňané jsou ochotni utratit poměrně vysoké částky nejen za ubytování, ale i za stravování. Proto i v České republice vyhledávají hotely se čtyřmi až pěti hvězdičkami. "Po celý rok většinou šetří, ale o dovolené si dopřávají nadstandard," vysvětlil Kříž.

Nejběžnějším požadavkem jsou varné konvice na pokojích, aby si mohli zalít nudle a popíjet horkou vodu. "Už jsme si zvykli a nedělá nám problém jim konvice poskytnout. Nejsou to žádné velké změny," řekla Šmucrová. Vyhýbají se také pokojům s číslem čtyři, protože bývají velmi pověrčiví a v čínské kultuře se tato číslovka vyslovuje skoro stejně jako smrt.

Českou republiku mají Číňané v hledáčku proto, že se chtějí podívat na místa, kde se natáčel úspěšný čínský film Jen my víme. Kromě toho se v českém hlavním městě oženil i jeden z nejpopulárnějších moderátorů čínské talkshow Ou Di.

Důležitou roli hraje také fakt, že Česká republika je podle Global Peace Index šestou nejbezpečnější zemí světa. "Teroristické útoky v Evropě ukazují vrtkavost cestovního ruchu. Například Čína a Japonsko jsou velmi citlivé na potenciální rizika," řekl prezident European Cities Marketing Dieter Hardt Stremayr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy