Pardubice - "Z třiceti našich případů, kterým se zabýváme, jsme zatím dostali první rozsudek, rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích je negativní," nastínil nejnovější vývoj v kauze Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, neziskové organizace, jejíž právníci čínské křesťany zastupují.
Navzdory rozhodnutí soudu chce ale organizace pokračovat ve snaze zajistit třem desítkám čínských křesťanů azyl. "Myslíme si, že máme pravdu my. U krajských soudů (které v záležitostech odvolání o neudělení azylu rozhodují) vždycky záleží na konkrétním soudci. Je to padesát na padesát," myslí si Rozumek.
"Nyní čekáme na písemné odůvodnění rozsudku. Až bude doručeno, kasační stížnost rozhodně podáme," řekla advokátka Hana Franková z OPU, která čínské křesťany zastupuje. Zároveň na soudní rozhodnutí čeká ještě devětadvacet zbývajících žalob.
Případ čínských křesťanů usilujících o azyl v České republice začal před dvěma lety. Tehdy asi sedmdesátičlenná skupina podala žádosti o udělení azylu, část z nich ale vzdala dlouhé čekání. Ostatní se dočkali rozhodnutí letos v únoru, ministerstvo ale většinu žádostí zamítlo, úspěšných bylo pouze sedm případů. Proto se třicítka odmítnutých žadatelů obrátila za pomoci Organizace pro pomoc uprchlíkům na královéhradecký krajský soud, pod který oblastně spadají.
Ministerstvo jako zdůvodnění svého postupu ve věci čínských křesťanů již dříve uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu ale podle ministerstva nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.
V Česku podle posledních statistik ministerstva vnitra ke konci loňského listopadu žilo 4 370 Číňanů, kteří měli povolený trvalý pobyt. Dalších 2 472 mělo povolený pobyt přechodný.