Čína jako vítěz nad koronavirem. Nabízí pomoc, ale jde o propagandu, varují odborníci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 3. 2020 19:10
Poprvé po více než dvou měsících od vypuknutí nynější pandemie se v čínském Wu-chanu neobjevil žádný nový případ nákazy koronavirem. Epicentrum nemoci zvané Covid-19 se mezitím přesunulo do Evropy a Čína, odkud se nový koronavirus začal koncem minulého roku šířit, teď pomáhá ostatním zemím situaci zvládnout.
Čínští lékaři se loučí při odjezdu z Wu-chanu, kde pomáhali bojovat proti epidemii koronaviru.
Čínští lékaři se loučí při odjezdu z Wu-chanu, kde pomáhali bojovat proti epidemii koronaviru. | Foto: Reuters

Čína během několika posledních týdnů poslala zdarma dva tisíce testovacích sad do Kambodži, poslala lékaře do Íránu a Iráku a letadla s ventilátory už přistála i v Itálii. Peking slíbil pomoc také Evropské unii, po dohodě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou pošle dva miliony roušek, 200 tisíc respirátorů N95 a 50 tisíc testovacích sad na koronavirus. 

Ukázalo se, že Západ je na pandemii zoufale nepřipraven. Mnoho zemí nemá dostatek ochranných pomůcek a na nebezpečí šířícího se koronaviru zareagovalo příliš pozdě. Zatímco teď se v Evropě zavírají hranice a uvalují se města do karantény, v Číně už se podobná opatření uvolňují.

Čína vystupuje jako někdo, kdo má to nejhorší za sebou a boj s koronavirem už vyhrál, a tak nabízí pomoc ostatním.

Pomáhá po celém světě. "Může to být první velká celosvětová krize za poslední desetiletí bez smysluplného vedení USA, zato s významnou pomocí Číny," komentoval situaci pro americký deník New York Times Rush Doshi, ředitel odboru čínských strategií na Brookings Institute ve Washingtonu.

Zásilky respirátorů, testů a ochranných obleků jsou užitečná pomoc, podle odborníků ale není úplně nezištná. Čína je známá tím, že se snaží rozšiřovat sféru svého vlivu, ať už investicemi v rozvojových zemích, nebo vylepšováním svého obrazu na mezinárodním poli. Experti proto upozorňují, že pro Čínu je i tato pomoc především nástrojem propagandy.

"Na všechny čínské aktivity je potřeba dívat se i tak, že je to pro ni cvičení v PR," uvedla pro server Aktuálně.cz Ivana Karásková, analytička se zaměřením na Čínu z Výzkumného centra AMO. "Čína si zlepšuje politický obraz v situaci, kdy nikdo jiný s Čínou nemůže soupeřit," myslí si.

Z viníka zachráncem

Karásková vysvětluje, že pandemií koronaviru čínská reputace hodně utrpěla, a to jak na mezinárodním poli, tak i mezi čínskými obyvateli. Země se teď snaží očistit se.

Na začátku epidemie se komunistický režim dopustil mnoha chyb, kvůli kterým se koronavirus začal nekontrolovatelně šířit. První případ onemocnění se podle poslední studie objevil zřejmě už v polovině loňského listopadu. V prosinci před novým typem viru varoval své kolegy ve Wu-chanu oční lékař Li Wen-liang, policie ho však umlčela.

Místní úřady skutečné nebezpečí utajovaly, Peking dlouho tutlal informace o tom, že se virus přenáší z člověka na člověka. Když čínské úřady přistoupily k tvrdým opatřením a uvalily karanténu na desítky milionů lidí, spousta místních režim kritizovala.

"Čína se snaží ukázat se jako země, která zvládla epidemii a teď je příkladem hodným následování," vysvětluje Karásková. "Snaží se přesvědčit svět, že je obětí, zvládla to a teď může dávat rady. Je ale důležité mít na paměti, že tu probíhá pokus o přepsání narativu. Čína se snaží ten příběh převyprávět a přesvědčit o tom i vlastní obyvatele," upozorňuje. "Čínský model funguje vždycky tak, že se snaží sklízet úspěchy v zahraničí, a ty pak prodat domácímu publiku."

Babiš najednou chválí Čínu

Karásková upozorňuje i na to, že ne vždy je hned jasné, jestli je čínská pomoc zdarma. Někdy jde o pomoc, jindy se jedná o prodej zdravotních potřeb a není ani výjimkou, když si Peking vydobude určité politické ústupky. Může například dosáhnout toho, že se změní pohled na způsob, jakým jeho země epidemii zvládla.

V tomto případě Karásková upozorňuje na případ, kdy Česko shánělo v Číně zdravotnický materiál. "To, jak premiér Andrej Babiš chválí Čínu, asi není úplně dáno jeho přesvědčením, že by to Čína skvěle zvládala. Povolení k odvezení takového množství materiálu samozřejmě leží na čínské vládě. A to znamená, že vystupovat nyní proti čínskému velvyslanci v Praze není nejlepší nápad," upozorňuje expertka na nedávnou kauzu, kdy chtěl český Senát s podporou premiéra vyměnit čínského velvyslance v Praze. Důvodem byl výhružný dopis čínské ambasády tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, který se chystal na cestu na Tchaj-wan.

"Ještě před dvěma týdny se mluvilo o tom, že by čínský velvyslanec mohl být odvolán. Teď se to ale nejeví vůbec jako možnost, o které by se dalo debatovat. Premiér teď spolupráci s Čínou chválí. Změnila se rétorika, protože jsou jiné priority," upozorňuje.

Nejde jen o Česko. Čínskou pomoc oslavuje i Itálie, Srbsko se na Peking obrátilo samo. Prezident Aleksandar Vučić na tiskové konferenci prohlásil, že "Čína je jediná země, která teď může pomoci".

Nakažených novým typem koronaviru je po celém světě už přes 200 tisíc. V pevninské Číně je infikovaných více než 80 tisíc. Den, kdy počet nakažených mimo Čínu přesáhl počet infikovaných Číňanů, vládní tisk oslavil, jako kdyby šlo o vítězství.

 

Právě se děje

Další zprávy