Číňan, který ukradl v Praze demonstrantovi tibetskou vlajku, má zaplatit pokutu 15 tisíc korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2016 18:03
Obvodní soud pro Prahu 6 rozhodl, že Číňan Tung Ťiang-čching musí zaplatit 15 tisíc korun za to, že při návštěvě čínského prezidenta ukradl českému demonstrantovi tibetskou vlajku. Tung u soudu vypověděl, že nechtěl nic ukrást, ale pouze vyjádřit podporu státní návštěvě. Vlajka Tibetu pro něj symbolizuje rozdělení Číny, což se mu v krásné době, kdy se Česko a Čína sbližují, zdálo nevhodné. Verdikt zatím není pravomocný. Obě strany sporu si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.
Pro a protičínští demonstranti při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze.
Pro a protičínští demonstranti při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Číňan Tung Ťiang-čching, který při březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze ukradl na Evropské třídě tibetskou vlajku, musí zaplatit českému státu 15 tisíc korun. Pokud uloženou povinnost nesplní, půjde na dva měsíce do vězení. Ve středu o tom rozhodl soud, verdikt zatím není pravomocný. Tung i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Jedenačtyřicetiletý Tung podle rozsudku přistoupil 28. března odpoledne před průjezdem kolony prezidenta Si Ťin-pchinga k demonstrantovi, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku, vytrhl mu ji a uschoval u sebe. Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože krádež spáchal na věci, kterou měl u sebe jiný člověk.

"Vina byla jednoznačně prokázána. Obžalovaný uvedl, že vlajku vzal jen proto, aby neposkvrnila krásný svátek, kdy se sbližuje Česko s Čínou, a že ji chtěl vrátit. Tato část výpovědi je zcela nevěrohodná: vlajka byla nalezena u něj v tašce, neučinil žádný pokus o její vrácení a ani nevěděl, komu ji vzal," konstatovala soudkyně Markéta Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6. Ta Tungovi původně uložil trestním příkazem vyhoštění z Česka na dobu pěti let, cizinec ale podal odpor a soudkyně Markéta Binderová musela k projednání věci nařídit hlavní líčení.

Doposud bezúhonný kuchař Tung bydlí v Praze, česky neumí. Jeho dnešní výpověď proto překládala tlumočnice. "Ten den jsem absolutně nechtěl provést nějakou krádež, chtěl jsem pouze vyjádřit podporu státní návštěvě. Vlajka, která tam byla umístěna, symbolizuje rozdělení Číny. U nás v Čínské lidové republice je její používání zakázáno. Myslel jsem si, že je nevhodné, aby tam byla. Měl jsem na mysli to, že v takové krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid, by neměla být přítomna vlajka, která symbolizuje rozkol," vysvětlil své počínání.

Pískali mi do uší

K soudu se dostavil i devětadvacetiletý demonstrant Jakub Šeda. Vypověděl, že po svém příchodu na Evropskou třídu spatřil potyčky mezi protibetskými demonstranty a Číňany, kteří se snažili zakrýt billboard s prezidentem Václavem Havlem a dalajlamou. Protože se do konfliktu nechtěl zapojit, poodešel zhruba 150 metrů směrem od centra, kde o samotě rozvinul tibetskou vlajku.

"Bohužel jsem tam nezůstal sám dlouho. Během několika minut mě obstoupila skupinka pravděpodobně Číňanů, kteří se mě různými metodami snažili odehnat. Pískali mi do uší malými vuvuzelami, z bezprostřední blízkosti na mě mávali českými a čínskými vlaječkami a snažili se mě zakrýt velkým čínským praporem, abych nebyl vidět," vzpomínal.

Snažil se prý z místa odejít, skupina ho ale cíleně pronásledovala. "Když se blížila doba průjezdu kolony, byl z nich cítit strach a panická hrůza, že by zklamali, kdyby jejich prezident viděl nějaké protesty. Byli stále fanatičtější," dodal.

Obtěžování podle něj vygradovalo tím, že mu jeden z Číňanů vlajku sebral. Šeda nejprve incident nechtěl hlásit, protože si myslel, že nemá svědky. Později za ním ale přišel člen antikonfliktního týmu, který mu řekl, že potyčku natočil.

Na policejní služebně poté Šeda dostal vlajku zpět, proto v trestním řízení nežádal žádnou náhradu škody. Původní vyhoštění z ČR pokládal za příliš přísný trest, a proto s Tungem uzavřel dohodu o narovnání. Součástí ujednání bylo, že Tung věnuje 15 tisíc korun na pomoc obětem trestných činů. Soudkyně však dohodu nemohla schválit, protože Číňan neprohlásil dostatečně určitě, že skutek spáchal. Uložila mu proto peněžitý trest ve výši částky, k jejíž úhradě se již zavázal.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích hlavního města denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo celkem 23 demonstrantů, a to jak z řad odpůrců, tak i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Bezpečnostní opatření vyšla na 16 milionů korun.

Česko bylo podle Martina Bursíka vnímáno tibetskou exilovou vládou jako země, která Tibet podporuje. Teď si myslí, že to skončilo. Jde podle něj o největší chybu zahraniční politiky od roku 1989. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Macron se setkal s Cichanouskou, slíbil pomoc s vyjednáváním o propuštění běloruských vězňů

Francouzský prezident Emmanuel Macron představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské slíbil pomoc s vyjednáváním o propuštění běloruských politických vězňů. Po Macronově setkání s političkou, která byla podle opozice jasnou vítězkou srpnových prezidentských voleb v Bělorusku, to napsala agentura Reuters.

Macron se s Cichanouskou setkal při své dvoudenní návštěvě Litvy, kam se opoziční představitelka uchýlila jen krátce po běloruských volbách. Podle AP po schůzce také oznámil, že k podpoře Bělorusů udělá vše a zopakoval, že oficiálního vítěze voleb a dlouholetého autoritářského lídra země Alexandra Lukašenka jako prezidenta neuznává.

"Slíbil, že udělá vše, aby pomohl s vyjednáváními za této politické krize v naší zemi (…) a pomohl s propuštěním všech politických vězňů," uvedla Cichanouská. "Jako Evropané uděláme vše, abychom napomohli zprostředkování (dialogu)," řekl podle AFP Macron. Francouzský prezident zdůraznil potřebu pragmatického postupu a uvedl, že chce řešení běloruské krize posunout v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zdroj: ČTK
Další zprávy