Přílišná horlivost? Většina policie pracuje v mezích zákona, reaguje Tuhý na biskupovy výtky

Michal Polák Michal Polák
18. 5. 2016 16:50
Policejní prezident Tomáš Tuhý vyloučil, že by si policie v poslední době počínala až příliš horlivě, jak mu v úterním otevřeném dopise vytkl biskup Václav Malý. "Naprostá většina příslušníků Policie České republiky vykonává službu nejen v souladu s právními předpisy a služebním slibem, ale také ve shodě s etickým kodexem," řekl v reakci Tuhý. Prezident biskupa a veřejnost ujišťuje, že jakýkoliv případ nevhodného policejního chování důkladně prošetří kontrolní orgány.
Tomáš Tuhý
Tomáš Tuhý | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý zareagoval na úterní otevřený dopis od biskupa Václava Malého, který upozorňoval na "přílišnou horlivost" policie. Tuhý si nemyslí, že by horlivost byla problém policie jako celku. Valná většina policistů podle něj postupuje v mezích zákona. Případy, kde policisté překročí své pravomoci, vyšetří kontrolní orgány policie, slíbil Tuhý.

Biskup Malý v dopise zmiňoval například návštěvu policistů na FAMU kvůli vyvěšené tibetské vlajce, kterou pak i sama policie sváděla na přílišnou horlivost. "Pro mnoho lidí je nepochopitelné, že by k podobným případům mohlo dojít bez jasného příkazu velení. Připusťme však, že dotyční si prostě takto vyložili očekávání svých nadřízených," psal v otevřeném dopise Malý. K policejní práci podle Malého horlivost nepatří, policisté by se především měli řídit zákonem, a prohlubovat tak důvěru občanů.

Tuhý souhlasí s Malým, že tolerovat lze pouze horlivost v mezích zákona. "Pan prezident Tuhý je zároveň přesvědčen, že naprostá většina příslušníků Policie České republiky vykonává službu nejen v souladu s právními předpisy a služebním slibem, ale také ve shodě s etickým kodexem," doplnila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Podle kodexu musí policisté při službě uplatňovat rovný přístup ke všem, jednat taktně a korektně. Tuhý ujišťuje, že jakýkoliv případ nevhodného policejního chování prošetří kontrolními orgány.

Tuhý se v minulosti omlouval děkanovi FAMU za postup dvojice policistů, která zjišťovala, kdo povolil vyvěšení tibetských vlajek během návštěvy čínského prezidenta. Policejní prezident tehdy řekl, že jejich postup, který připomínal šikanu a omezování svobody projevu, vnímá jako nevhodný a nadbytečný. Děkanovi filmové akademie Pavlu Jechovi se za něj také omluvil. Jiné chyby během návštěvy čínského prezidenta policejní kontrola neodhalila.

Policie byla ve vyšetřování přiliš velkým pánem, z velkých případů se nevyšetřilo vůbec nic, říká investigativní novinář Jaroslav Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy