Ústavní stížnost kvůli zásahu policie na Hradě podáme, rozhodli senátoři

Martin Biben
26. 4. 2016 20:14
Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se na úterní večerní schůzi svých klubů dohodli, že podají Ústavní stížnost na českou policii. Vadí jim zásah policejních těžkooděnců, kteří zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti čínskému porušování lidských práv. Policie zákrok, při kterém na náměstí nevpustila i některé významné osobnosti, například někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského, Ivana Havla či Michala Kocába, ospravedlňuje ochranou státníků. Senátoři ale míní, že při návštěvě čínského prezidenta vážně pochybila.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých podají Ústavní stížnost na českou policii. Vyjádří tak nesouhlas se zásahem policejních těžkooděnců, kteří během návštěvy čínského prezidenta zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti porušování lidských práv.

“Sešlo se nás zatím sedm, kteří podepsali, že se k ústavní stížnosti přidají, takže je rozhodnuté, že to podáme. Budeme ještě vyzývat kolegy, kteří se na dnešek omluvili, aby se připojili,“ řekl po večerní schůzi obou klubů senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Celkem je v klubech lidovců i Starostů a nezávislých 17 členů, podle informace ze středy odpoledne už podepsali všichni.

Senátorská stížnost má být formulována odlišně od té, kterou se chystají podat organizátoři akce v čele s bývalým ministrem Martinem Bursíkem. “Organizátoři chtějí žalovat znemožnění shromáždění. My se spíše zaměřujeme na to, že policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít,“ řekl senátor Jiří Šesták (Starostové a nezávislí).

Policie může podle zákona uvést důvod až později, v případě Hradčanského náměstí to ale podle názoru senátorů dodnes neučinila. Cílem senátorů je zamezit zneužívání zákona do budoucna. “Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované,“ dodal Šesták.

Policejní důstojníci své postupy při návštěvě čínského prezidenta hájí - s jedinou výjimkou, kdy policisté kvůli vyvěšení tibetských vlajek nesmyslně zasahovali na FAMU.

Na Hradčanském náměstí ale žádné pochybení nepřiznávají. Šéf policie Tomáš Tuhý řekl, že jeho lidé na náměstí postupovali stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků - ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického Baracka Obamy. I tehdy prostor proto, že patří do takzvaného bezpečnostního perimetru, uzavřeli.

Jako bezchybnou, s jedinou výjimkou týkající se FAMU, hodnotí akci i ministr vnitra Milan Chovanec v závěrečné zprávě, kterou dostali poslanci.

 

Právě se děje

před 43 minutami

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy