Ústavní stížnost kvůli zásahu policie na Hradě podáme, rozhodli senátoři

Martin Biben
26. 4. 2016 20:14
Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se na úterní večerní schůzi svých klubů dohodli, že podají Ústavní stížnost na českou policii. Vadí jim zásah policejních těžkooděnců, kteří zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti čínskému porušování lidských práv. Policie zákrok, při kterém na náměstí nevpustila i některé významné osobnosti, například někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského, Ivana Havla či Michala Kocába, ospravedlňuje ochranou státníků. Senátoři ale míní, že při návštěvě čínského prezidenta vážně pochybila.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých podají Ústavní stížnost na českou policii. Vyjádří tak nesouhlas se zásahem policejních těžkooděnců, kteří během návštěvy čínského prezidenta zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti porušování lidských práv.

“Sešlo se nás zatím sedm, kteří podepsali, že se k ústavní stížnosti přidají, takže je rozhodnuté, že to podáme. Budeme ještě vyzývat kolegy, kteří se na dnešek omluvili, aby se připojili,“ řekl po večerní schůzi obou klubů senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Celkem je v klubech lidovců i Starostů a nezávislých 17 členů, podle informace ze středy odpoledne už podepsali všichni.

Senátorská stížnost má být formulována odlišně od té, kterou se chystají podat organizátoři akce v čele s bývalým ministrem Martinem Bursíkem. “Organizátoři chtějí žalovat znemožnění shromáždění. My se spíše zaměřujeme na to, že policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít,“ řekl senátor Jiří Šesták (Starostové a nezávislí).

Policie může podle zákona uvést důvod až později, v případě Hradčanského náměstí to ale podle názoru senátorů dodnes neučinila. Cílem senátorů je zamezit zneužívání zákona do budoucna. “Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované,“ dodal Šesták.

Policejní důstojníci své postupy při návštěvě čínského prezidenta hájí - s jedinou výjimkou, kdy policisté kvůli vyvěšení tibetských vlajek nesmyslně zasahovali na FAMU.

Na Hradčanském náměstí ale žádné pochybení nepřiznávají. Šéf policie Tomáš Tuhý řekl, že jeho lidé na náměstí postupovali stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků - ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického Baracka Obamy. I tehdy prostor proto, že patří do takzvaného bezpečnostního perimetru, uzavřeli.

Jako bezchybnou, s jedinou výjimkou týkající se FAMU, hodnotí akci i ministr vnitra Milan Chovanec v závěrečné zprávě, kterou dostali poslanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy