Ústavní stížnost kvůli zásahu policie na Hradě podáme, rozhodli senátoři

Martin Biben
26. 4. 2016 20:14
Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se na úterní večerní schůzi svých klubů dohodli, že podají Ústavní stížnost na českou policii. Vadí jim zásah policejních těžkooděnců, kteří zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti čínskému porušování lidských práv. Policie zákrok, při kterém na náměstí nevpustila i některé významné osobnosti, například někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského, Ivana Havla či Michala Kocába, ospravedlňuje ochranou státníků. Senátoři ale míní, že při návštěvě čínského prezidenta vážně pochybila.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta.
Snímek z demonstrace během návštěvy čínského prezidenta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých podají Ústavní stížnost na českou policii. Vyjádří tak nesouhlas se zásahem policejních těžkooděnců, kteří během návštěvy čínského prezidenta zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti porušování lidských práv.

“Sešlo se nás zatím sedm, kteří podepsali, že se k ústavní stížnosti přidají, takže je rozhodnuté, že to podáme. Budeme ještě vyzývat kolegy, kteří se na dnešek omluvili, aby se připojili,“ řekl po večerní schůzi obou klubů senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Celkem je v klubech lidovců i Starostů a nezávislých 17 členů, podle informace ze středy odpoledne už podepsali všichni.

Senátorská stížnost má být formulována odlišně od té, kterou se chystají podat organizátoři akce v čele s bývalým ministrem Martinem Bursíkem. “Organizátoři chtějí žalovat znemožnění shromáždění. My se spíše zaměřujeme na to, že policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít,“ řekl senátor Jiří Šesták (Starostové a nezávislí).

Policie může podle zákona uvést důvod až později, v případě Hradčanského náměstí to ale podle názoru senátorů dodnes neučinila. Cílem senátorů je zamezit zneužívání zákona do budoucna. “Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované,“ dodal Šesták.

Policejní důstojníci své postupy při návštěvě čínského prezidenta hájí - s jedinou výjimkou, kdy policisté kvůli vyvěšení tibetských vlajek nesmyslně zasahovali na FAMU.

Na Hradčanském náměstí ale žádné pochybení nepřiznávají. Šéf policie Tomáš Tuhý řekl, že jeho lidé na náměstí postupovali stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků - ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického Baracka Obamy. I tehdy prostor proto, že patří do takzvaného bezpečnostního perimetru, uzavřeli.

Jako bezchybnou, s jedinou výjimkou týkající se FAMU, hodnotí akci i ministr vnitra Milan Chovanec v závěrečné zprávě, kterou dostali poslanci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Chebsko zasáhlo dopoledne zemětřesení. Největší otřes měl sílu přes tři stupně

Severovýchod Chebska zasáhlo v sobotu dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval magnitudo 3. Doprovázely ho slabší otřesy a země se na hranici Chebska a Sokolovska stále chvěje. Podle odborníků může jít o zemětřesný roj, ve které se mohou vyskytnout i silnější otřesy.

Nejsilnější otřes zaznamenaly seismografy okolo 11:00. Už ráno se ale objevily otřesy s magnitudem okolo dvou stupňů. "Jde zřejmě o pokračování zemětřesného roje, který se projevoval už okolo Vánoc a pak v únoru. Dnešní (sobotní) nejsilnější otřes měl magnitudo asi 3,1 až 3,2, budeme to ale ještě upřesňovat," řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřesy pocítili lidé i desítky kilometrů daleko od epicentra, v Oloví, Jindřichovicích, v Krajkové. "Bylo to, jako když na dřevěném stropě někdo dupe, ale šlo to zespodu," popsal zemětřesení svědek z Krajkové. Při síle otřesů kolem tři stupňů lze cítit záchvěvy země a otřese se i konstrukce domu. Nedochází ale zpravidla k žádným materiálním škodám. Ty se objevují až při otřesech o síle okolo čtyř až pěti stupňů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. Kdo se jako volební lídr postaví do čela strany, která je označována za populistickou až krajně pravicovou, o tom rozhoduje na víkendovém sjezdu v Drážďanech 600 delegátů. Od rána se v saské metropoli konají demonstrace proti AfD, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou.

Očekává se, že lídři budou dva a že jedním z nich bude spolupředseda Tino Chrupalla, který patří k radikálnímu proudu. Hodně se hovořilo o Alici Weidelové, která spoluvede poslaneckou frakci strany ve Spolkovém sněmu. Ta dnes ale oznámila, že kandidovat nebude.

Vedle vnitřních třenic se AfD potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy