Čína se snaží prostřednictvím "českých entit" narušit jednotu EU, ukazuje zpráva BIS

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2018 15:58
V Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Ve své výroční zprávě za rok 2017 to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů však využívali i kariérní diplomaté, upozorňuje kontrarozvědka. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska.¨
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Čína se podle BIS snaží prostřednictvím "českých entit" narušit jednotnou politiku Evropské unie. Zpravodajsky Číňané cílí na české silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Čína se podle BIS v loňském roce méně soustředila na ovlivňování, naopak více aktivit směřovala do zpravodajského pronikání. "V roce 2017 BIS nezaznamenala posilování čínských zpravodajských kapacit v rámci diplomatické mise v ČR. Výrazně však vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny," uvádí zpráva.

Za znepokojující označila BIS vývoj čínských aktivit v oblasti politiky, špionáže, legislativy a ekonomiky. "Čína disponuje téměř neomezeným kapitálem, který je schopna nabízet zahraničním firmám výměnou za přístup k duševnímu vlastnictví, anebo vstup na zahraniční trhy," uvádí rozvědka. Čínský zájem se podle BIS soustředďuje na strategické sektory hospodářství, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie.

O působení cizích agentů v České republice, a to nejen těch z Číny, informovalo ve výroční zprávě také Vojenské zpravodajství. "Cílem jejich působení bylo, kromě získávání informací, také posílení vlivu jejich sponzorské země na politické a ekonomické struktury České republiky," uvedli zpravodajci. Dodali, že v oblasti obrany pokračovala snaha cizích zpravodajských služeb o monitorování rozvoje schopností české armády a získávání informací o vojenském průmyslu a technologiích.

Zvýšil se počet kyberútoků

Podle analýzy zpravodajců také pokračovala zvýšená aktivita některých vojensky významných států v kybernetickém prostoru a rostoucí tendenci zaznamenala hlavně kybernetická špionáž. "Jejich typickým zaměřením byly prvky kritické informační infrastruktury, infrastruktury významných vládních institucí, bezpečnostních subjektů a soukromých společností," uvedli zpravodajci.

Podle Bezpečnostní informační služby byl na naše území nejvýraznějším případem kyberšpionáže dlouhodobý útok na poštu ministerstva zahraničních věcí (MZV). Na resort směřoval i další útok, u kterého je z dostupných informací zřejmé, že byl součástí hackerských kampaní s původem v Rusku.

Při nejrozsáhlejším útoku hackeři získali přístup ke 150 schránkám zaměstnanců MZV včetně tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvádí BIS.

Zpravodajci zároveň napsali, že s rozvojem informačních technologií pokračoval informační chaos ve veřejném prostoru a roli tradičních médií přebírají sociální sítě a alternativní zdroje informací.

Zpráva také uvádí, že Vojenské zpravodajství loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území České republiky. Loňský rok byl podle nich charakteristický zhoršující se bezpečnostní situací v řadě zemí i regionů. Rusko dle zprávy usilovalo o větší respekt i vojenskými opatřeními, která doprovázela informační a propagandistická kampaň.

Naopak hrozba spojená s návratem zahraničních bojovníků takzvaného Islámského státu z Iráku a Sýrie do Evropy se nakonec oproti očekáváním neprojevila. Vidí v něm ale i nadále do budoucna možnou hrozbu a varuje před nebezpečím zradikalizovaných žen a dětí těchto bojovníků. Islamisti byli podle zprávy i nadále aktivní v kybernetickém prostoru, oproti minulosti ale méně. 

Stoupl ovšem počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, a to na jedenáct. Dva z nich byli čeští občané a je zřejmé, že se jedná o příbuzné bývalého pražského imáma, kteří se účastnili bojů v sesterské organizaci Al-Káidy. V Česku byli obviněni z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci. Policie je stíhá jako uprchlé. 

Ministerstvo není překvapené

Závěry zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o pronikání ruského a čínského vlivu do Česka nejsou pro ministerstvo zahraničí překvapivé. "Závěry zprávy pro nás nejsou nijak překvapivé, bereme to jako další důkaz toho, že jde o dlouhodobý trend," řekla Lagronová a poukázala na to, že i v předchozích výročních zprávách BIS se hovořilo o činnosti tajných služeb Ruska a Číny na území Česka.

"My jako ministerstvo se tomu samozřejmě snažíme čelit, intenzivně se tomu věnujeme," doplnila Lagronová. Podrobnosti neuvedla s odůvodněním, že součástí diplomacie je i to, že ne vše se děje před očima veřejnosti.

Také podle předsedy ODS Petra Fialy nejsou závěry BIS překvapivé. "Již delší dobu jsme svědky pronikání ruského a čínského vlivu do Evropy. Nepotýká se s ním pouze ČR, ale i ostatní evropské země. Je třeba tuto věc nepodceňovat. Především politici by si měli uvědomit, že mají hájit zájmy ČR a českých občanů a nebýt nástrojem v rukou jiných zemí," sdělil Fiala ČTK.

Zprávy jsou podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila důležité jako potvrzení dosavadních podezření, že na českém území působí "poměrně významně" ruské a čínské zpravodajské služby. Vystrčil věří, že se tím příslušné vyšetřovací orgány budou zabývat. Senát se v tomto ohledu zjištěními zabývat nemůže, měl by je ale brát v úvahu při zákonodárné činnosti, řekl ČTK Vystrčil.

Místopředsedové Senátu Jan Horník (STAN) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL to ale vidí jinak. "Jelikož jde o naši bezpečnost, tak kdo jiný by se měl těmito znepokojujícími informacemi zabývat než Parlament a tudíž i Senát na svém plénu," napsal Horník.

Zprávy pokládá za varovné, nelze je bagatelizovat, dodal. "Nejen pro český Senát je to téma na pořadu dne," uvedla Horská.

 

Právě se děje

Další zprávy