Zpráva kontrarozvědky má rekordní zpoždění. Zdrželo se to na vládě, vysvětluje BIS

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 11. 2018 17:34
Veřejná část každoroční zprávy Bezpečnostní informační služby, která v posledních letech pravidelně upozorňuje například na vliv ruských a čínských tajných služeb na českém území, letos nabrala rekordní zpoždění. Až ve středu ji projednala sněmovní komise, k jejímu zveřejnění tak dojde pravděpodobně až na začátku prosince. V předchozích letech přitom mohla veřejnost v tomto termínu již zprávu číst.
Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK

V loňském roce došlo k jejímu uveřejnění v předposledním říjnovém týdnu, v předcházejících dvou letech to bylo na začátku září. "Letos se bohužel poněkud zpozdilo schvalování jak vládou, tak i v komisi pro kontrolu BIS," řekl mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

Vláda zprávu projednala 10. října, první jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS se konalo až ve čtvrtek. "My jsme to nijak nezdržovali. Máte nějaký rytmus sněmovny, musí to být v termínu, kdy nejedná sněmovna. Navíc je potřeba nějaký čas, aby se se zprávou mohli členové komise seznámit. Problém byl s vládou, která to schválila pozdě," vysvětlil Aktuálně.cz předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odkázal na premiéra Andreje Babiše (ANO), který materiály kontrarozvědky na vládu předkládá. Ten na otázky Aktuálně.cz neodpověděl.

Nyní termín zveřejnění zprávy po projednání na vládě a v komisi záleží pouze na kontrarozvědce. "Nyní začneme pracovat na anglickém překladu. Zprávu dáváme na web vždycky v obou jazykových mutacích, protože i vzhledem k tomu, že se tam mluví o zpravodajských službách cizí moci, tak to samozřejmě zajímá i ambasády," vysvětlil mluvčí BIS Šticha, podle kterého by k jejímu publikování mohlo dojít na konci listopadu či na začátku prosince. 

K veřejnosti se však nedostane dokument, který měla v ruce vláda a sněmovní komise. Ten podléhá utajení. BIS ovšem každoročně zveřejňuje ještě jednu verzi zprávy, kterou dává na své webové stránky. V posledních letech v ní například upozorňuje na vliv ruských a čínských tajných služeb na českém území. Očekává se, že i tentokrát se mu bude věnovat.

Nakonec o něm mluvil tento týden na semináři ve sněmovně sám ředitel BIS Michal Koudelka, který bývá ve svých vyjádřeních obvykle velmi zdrženlivý. Za vůbec největší hrozbu pro Česko označil ruské agenty. "Zásadním problémem jsou špioni ze zpravodajských služeb SVR a GRU. Jsou velmi aktivní a agresivní," prohlásil podle Deníku N.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy