Čidla na kolejích odhalí zloděje i teroristy, novinku už dráha testuje v ostrém provozu

Petr Koděra Petr Koděra
15. 6. 2016 10:46
Zvláštní senzory budou dopředu odhalovat zloděje měděných kabelů nebo třeba teroristy, pokud by chtěli dát na koleje výbušninu. Plán na nákup čidel střežících české koleje je jednou z nejnákladnějších položek strategického dokumentu "chytré dopravy", který má ve středu řešit vláda. Dokument z ministerstva dopravy plánuje za elektroniku na silnicích, železnici i na řekách utratit během čtyř let celkem 12 miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

PrahaMinistr dopravy Dan Ťok (za ANO) nese na vládu strategický plán "chytré dopravy" v Česku, který počítá do roku 2020 s investicemi okolo 12 miliard korun. Zahrnuje nejen vylepšení elektroniky na železnicích, ale i na dálnicích nebo na řekách.

Součástí je i zavedení zvláštních senzorů, které budou dopředu odhalovat i další závažné činy, například krádeže měděných kabelů nebo třeba i terorismus.

Plán na nákup čidel střežících české koleje je podle Hospodářských novin jednou z nejnákladnějších položek celého strategického dokumentu. V příštích čtyřech letech chce stát do "chytrých kolejí" investovat přes miliardu korun, přičemž počítá s využitím evropských dotací. Tímto způsobem se bude hlídat na dva tisíce kilometrů těch nejdůležitějších tratí. Jde zhruba o pětinu celkové délky kolejí v Česku.

"Systém pomůže tomu, abychom uměli spolehlivě pohlídat bezpečnost železničních koridorů. Sníží se také zpoždění a provozní problémy, které způsobují překážky a závady na kolejích," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už novinku testuje v ostrém provozu.

A pokud se osvědčí, vypíše soutěž na dodavatele. Podle plánu na papíře by to mělo být ještě letos.

Podrobnější informace o pilotním projektu správci kolejí z taktických důvodů tají. Nechtějí dávat návod, jak bezpečnostní zařízení obelstít.

Prozradit odmítají i dosavadní výsledky testování a jeho přesné místo. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský pouze řekl, že jde o pražský železniční uzel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy