Radek Bartoníček
20. 4. 2020 19:43
O chytré karanténě se sice mluví už několik týdnů, ale její ostrý start po celé zemi ještě stále nezačal. Přečtěte si to nejpodstatnější o této metodě, která má výrazně pomoci v boji proti pandemii koronaviru. Zároveň přinášíme reakce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho náměstka Romana Prymuly, kteří na dotaz Aktuálně.cz v pondělí vysvětlovali, proč se systém nerozjel dle původních slibů.
Co bude dál?
Z mimořádného nařízení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z 19. dubna je zřejmé, že je třeba celý systém sjednotit a dát mu jasný ráz. Česko musí v testování přidat, a to zejména nyní, kdy se začínají pravidla pro omezení pohybu uvolňovat. "Je nutné sjednotit pravidla na celonárodní úrovni," vysvětlil Vojtěch Aktuálně.cz v pondělí 20. dubna.
Podle jeho veřejných vyjádření se zdá, že za Prymulou stojí a pro pomalejší rozjezd má pochopení. Ze zmiňovaného nařízení je ale cítit ministrův silný apel na všechny, kteří se na chytré karanténě podílí, aby se řídili jeho příkazy v nařízení a dali si na sjednocení maximálně záležet. Přitom slibuje, že jím vyhlášená pravidla "pozitivně přispějí k urychlení činností zabezpečujících testování populace, rychlejšímu způsobu vyhodnocování vzorků a identifikaci infikovaných v rámci populace".
Ostrý start po celé zemi má podle náměstka ministra Prymuly nastat od 1. května. Do té doby se proškolí týmy ve všech krajích tak, že se připojí vždy tři kraje. "Musíme to stihnout, není tam jediný den volna," avizuje Prymula.