Demonstranti v overalech obklopili elektrárnu v Chvaleticích. Protest pokračuje

Protesty proti prodloužení hnědouhelné elektrárny Chvaletice.
Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Neupřesnila však, jak dlouho potrvá. Pokojný protest považují aktivisté za jeden z možných způsobů, jak na problém elektrárny upozornit.
Demonstrace začala v pátek dopoledne v Řečanech nad Labem, odkud se protestní průvod vydal ke chvaletické elektrárně, kde následovaly proslovy.
Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem "Ničíme klima ve dne v noci". Nápis je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti "Elektřina ve dne v noci". Další protestní transparenty postupně přes den přibývaly.
Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Přesto společnost předpokládala, že něco podniknou. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.
Foto: Limity jsme my: Peto Tkac
ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2019 9:07
Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo v pátek odpoledne hlavní vjezd do elektrárny. Další desítky se jich utábořily u vedlejšího vjezdu. Jedni z iniciátorů protestu z občanského hnutí Limity jsme my uvádí, že na místě byly až stovky demonstrantů. V symbolickém protestu budou pokračovat i v sobotu. Protest nijak nenarušuje chod elektrárny, pracovníci mohou přicházet a odcházet. Na místě je zatím asi 120 lidí a policie, která zatím nemusela zasahovat.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy