Demonstranti v overalech obklopili elektrárnu v Chvaleticích. Protest pokračuje

Protesty proti prodloužení hnědouhelné elektrárny Chvaletice.
Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Neupřesnila však, jak dlouho potrvá. Pokojný protest považují aktivisté za jeden z možných způsobů, jak na problém elektrárny upozornit.
Demonstrace začala v pátek dopoledne v Řečanech nad Labem, odkud se protestní průvod vydal ke chvaletické elektrárně, kde následovaly proslovy.
Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem "Ničíme klima ve dne v noci". Nápis je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti "Elektřina ve dne v noci". Další protestní transparenty postupně přes den přibývaly.
Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Přesto společnost předpokládala, že něco podniknou. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.
Foto: Limity jsme my: Peto Tkac
ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2019 9:07
Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo v pátek odpoledne hlavní vjezd do elektrárny. Další desítky se jich utábořily u vedlejšího vjezdu. Jedni z iniciátorů protestu z občanského hnutí Limity jsme my uvádí, že na místě byly až stovky demonstrantů. V symbolickém protestu budou pokračovat i v sobotu. Protest nijak nenarušuje chod elektrárny, pracovníci mohou přicházet a odcházet. Na místě je zatím asi 120 lidí a policie, která zatím nemusela zasahovat.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy