Průzkum: ČSSD dotáhla ANO, TOP 09 ztrácí

Domácí Domácí
21. 2. 2014 12:20
Vyplývá to z únorového šetření stranických preferencí od agentury STEM
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podle únorového průzkumu agentury STEM zaznamenalo hnutí ANO oproti předchozímu měsíci pokles stranických preferencí. Stejně tak KSČM, TOP 09 a Okamurův Úsvit by tentokrát volilo méně lidí.

Občanští demokraté si tento měsíc pro změnu polepšili.

Do vedení žebříčku stranických preferencí se dostala s 18,3 procenta ČSSD, druhé je ANO, s nímž sympatizuje 17,3 procenta dotázaných. Na třetím místě se s 13 procenty stále drží komunisté.

O 6 procent méně získala TOP 09, která je tak na čtvrtém místě, a pátá je ODS, která těsně o tři desetiny procenta předběhla lidovce. Za nimi je s 4,4 procenta Úsvit a zelení se drží na 2,5 procenta voličských sympatií.

6,1 procenta dotázaných se nerozhodlo ani pro jednu stranu, přesně o deset procent více lidí stále váhá.

ODS opět sílí

STEM se podle výsledků snažil sestavit i model, který by simuloval rozložení hlasů, kdyby volby probíhaly nyní.

Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě.
Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě. | Foto: STEM

Podle něho by se ČSSD a ANO umístily shodně na prvním místě s 21,4 procenta voličských hlasů. Přitom ANO ještě minulý měsíc vykazovalo 24,3 procenta a ČSSD naopak 20,6 procenta.

Za nimi by byla dále KSČM s 16,8 procenta a TOP 09, která by získala 9,2 procent.

Následovali by lidovci, kteří by o tři desetiny procenta předběhli ODS. Ta by získala 7,5 procenta. Oproti minulému šetření tedy občanští demokraté posílili o více než jedno procento.

Jako poslední by se do Sněmovny ještě dostal Úsvit s 6,7 procenta hlasů. Zelení by skončili těsně pod třemi procenty.

Síly ANO a ČSSD se tedy během únoru vyrovnaly, KSČM je nadále, co se týče voličské přízně, stabilní. Křesťanští demokraté a ODS si oproti lednu polepšili. Právě to může mít podle autorů průzkumů za následek propad preferencí u TOP 09.

Předpokládaná volební účast oproti lednu také poklesla. Podle STEM občané začali více váhat a rozmýšlet, komu by hlas případně dali. Počítá se s volební účastí 58 procent.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy