Průzkum: ČSSD dotáhla ANO, TOP 09 ztrácí

Domácí Domácí
21. 2. 2014 12:20
Vyplývá to z únorového šetření stranických preferencí od agentury STEM
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podle únorového průzkumu agentury STEM zaznamenalo hnutí ANO oproti předchozímu měsíci pokles stranických preferencí. Stejně tak KSČM, TOP 09 a Okamurův Úsvit by tentokrát volilo méně lidí.

Občanští demokraté si tento měsíc pro změnu polepšili.

Do vedení žebříčku stranických preferencí se dostala s 18,3 procenta ČSSD, druhé je ANO, s nímž sympatizuje 17,3 procenta dotázaných. Na třetím místě se s 13 procenty stále drží komunisté.

O 6 procent méně získala TOP 09, která je tak na čtvrtém místě, a pátá je ODS, která těsně o tři desetiny procenta předběhla lidovce. Za nimi je s 4,4 procenta Úsvit a zelení se drží na 2,5 procenta voličských sympatií.

6,1 procenta dotázaných se nerozhodlo ani pro jednu stranu, přesně o deset procent více lidí stále váhá.

ODS opět sílí

STEM se podle výsledků snažil sestavit i model, který by simuloval rozložení hlasů, kdyby volby probíhaly nyní.

Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě.
Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě. | Foto: STEM

Podle něho by se ČSSD a ANO umístily shodně na prvním místě s 21,4 procenta voličských hlasů. Přitom ANO ještě minulý měsíc vykazovalo 24,3 procenta a ČSSD naopak 20,6 procenta.

Za nimi by byla dále KSČM s 16,8 procenta a TOP 09, která by získala 9,2 procent.

Následovali by lidovci, kteří by o tři desetiny procenta předběhli ODS. Ta by získala 7,5 procenta. Oproti minulému šetření tedy občanští demokraté posílili o více než jedno procento.

Jako poslední by se do Sněmovny ještě dostal Úsvit s 6,7 procenta hlasů. Zelení by skončili těsně pod třemi procenty.

Síly ANO a ČSSD se tedy během únoru vyrovnaly, KSČM je nadále, co se týče voličské přízně, stabilní. Křesťanští demokraté a ODS si oproti lednu polepšili. Právě to může mít podle autorů průzkumů za následek propad preferencí u TOP 09.

Předpokládaná volební účast oproti lednu také poklesla. Podle STEM občané začali více váhat a rozmýšlet, komu by hlas případně dali. Počítá se s volební účastí 58 procent.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy