Průzkum: ČSSD dotáhla ANO, TOP 09 ztrácí

Domácí Domácí
21. 2. 2014 12:20
Vyplývá to z únorového šetření stranických preferencí od agentury STEM
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podle únorového průzkumu agentury STEM zaznamenalo hnutí ANO oproti předchozímu měsíci pokles stranických preferencí. Stejně tak KSČM, TOP 09 a Okamurův Úsvit by tentokrát volilo méně lidí.

Občanští demokraté si tento měsíc pro změnu polepšili.

Do vedení žebříčku stranických preferencí se dostala s 18,3 procenta ČSSD, druhé je ANO, s nímž sympatizuje 17,3 procenta dotázaných. Na třetím místě se s 13 procenty stále drží komunisté.

O 6 procent méně získala TOP 09, která je tak na čtvrtém místě, a pátá je ODS, která těsně o tři desetiny procenta předběhla lidovce. Za nimi je s 4,4 procenta Úsvit a zelení se drží na 2,5 procenta voličských sympatií.

6,1 procenta dotázaných se nerozhodlo ani pro jednu stranu, přesně o deset procent více lidí stále váhá.

ODS opět sílí

STEM se podle výsledků snažil sestavit i model, který by simuloval rozložení hlasů, kdyby volby probíhaly nyní.

Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě.
Nejvíce preferencí v únoru získala sociální demokracie, ANO je na druhém místě. | Foto: STEM

Podle něho by se ČSSD a ANO umístily shodně na prvním místě s 21,4 procenta voličských hlasů. Přitom ANO ještě minulý měsíc vykazovalo 24,3 procenta a ČSSD naopak 20,6 procenta.

Za nimi by byla dále KSČM s 16,8 procenta a TOP 09, která by získala 9,2 procent.

Následovali by lidovci, kteří by o tři desetiny procenta předběhli ODS. Ta by získala 7,5 procenta. Oproti minulému šetření tedy občanští demokraté posílili o více než jedno procento.

Jako poslední by se do Sněmovny ještě dostal Úsvit s 6,7 procenta hlasů. Zelení by skončili těsně pod třemi procenty.

Síly ANO a ČSSD se tedy během únoru vyrovnaly, KSČM je nadále, co se týče voličské přízně, stabilní. Křesťanští demokraté a ODS si oproti lednu polepšili. Právě to může mít podle autorů průzkumů za následek propad preferencí u TOP 09.

Předpokládaná volební účast oproti lednu také poklesla. Podle STEM občané začali více váhat a rozmýšlet, komu by hlas případně dali. Počítá se s volební účastí 58 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy