Chtějí řídit kraje, přitom jsou podezřelí z neonacismu

Lenka Smyčková
16. 8. 2008 8:35
Dělnická strana pořádá dnes akci v Hradci Králové
Náměstí Jiřího z Poděbrad si zabrala Dělnická strana.
Náměstí Jiřího z Poděbrad si zabrala Dělnická strana. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hradec Králové - Dělnická strana, která sestavila kandidátky ve volbách do krajských zastupitelstev ve všech krajích, narazila s pořádáním akce v Hradci Králové. Podle magistrátu je vlastně nelegální.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, není to poprvé, kdy se členové Dělnické strany dostali do křížku se zákonem.

Dobře informovaný zdroj z okolí policie potvrdil, že někteří členové Dělnické strany jsou v policejním hledáčku kvůli stykům s neonacisty. Mnozí sympatizují s hnutím Národní odpor a někteří byli v minulosti dokonce trestně stíháni.

Čtěte také: Hradec se snaží extremistům zkomplikovat jejich sraz

Vandas: Jsou to kvalitní lidé

Do krajských voleb chce za dělnickou stranu zatím kandidovat 188 lidí, polovina z toho jsou členové strany.

„Soustředili jsme se na kvalitu těch lidí," říká o kandidátech předseda strany a zároveň lídr ve Středočeském kraji Tomáš Vandas.

Čtěte zde: Dělnická strana nabývá sebevědomí. Chce do krajů

Zatím strana zveřejnila jen lídry čtrnácti kandidátek. I mezi nimi jsou ale podle policejního zdroje lidé, kteří stojí na hraně zákona a které policisté především při různých veřejných shromážděních sledují.

Problémy se zákonem?

Například jednička Moravskoslezského kraje Mirko Musil byl podle zdroje v minulosti vazebně stíhán za napadení člověka. Vyvázl kvůli psychickým potížím.

Jsou to kvalitní lidé, říká o kandidátech Dělnické strany její předseda Tomáš Vandas
Jsou to kvalitní lidé, říká o kandidátech Dělnické strany její předseda Tomáš Vandas | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Policisté z Vysočiny v současnosti prověřují také jednání olomouckého lídra Jiřího Švehlíka. Letos v březnu byl zatčen na demonstraci v Jihlavě kvůli podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Toho se měl dopustit proslovem na jihlavském hřbitově.

„Zatím jsme stále věc neuzavřeli," uvedla mluvčí policistů z Vysočiny Jaroslava Slavíková.

Podle informací Aktuálně.cz by už mělo vyšetřování každou chvíli skončit - s nejvyšší pravděpodobností bude odloženo kvůli nedostatku důkazů.

V Jihlavě chtělo na sto padesát pravicových extremistů uctít památku obětí druhé světové války. Vybrali si k tomu výročí vraždy Anežky Hrůzové, ze které byl v roce 1899 obviněn Žid Leopold Hilsner.

A ohlašovatelem jihlavského setkání byl další z kandidátů Dělnické strany na hejtmana - Milan Hroch z Vysočiny.

Nejsme žádní neonacisté!

Propojení Dělnické strany s lidmi sympatizujícími s neonacismem potvrdil Ondřeje Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě sleduje neonacistickou scénu.

„Je to strana, která se v poslední době těší velké oblibě zejména u mladých neonacistů, kteří se schovávají pod její křídla," míní.

Zaštítění politickou stranou je podle něj výhodné právě pro pořádání veřejných shromáždění nebo koncertů s menším nebezpečím, že budou předem zakázány nebo rozpuštěny na místě.

Dělnická strana ovšem už od svého založení jakékoli napojení na neonacistickou scénu odmítá. Například Milan Hroch podal kvůli nálepce neonacisty trestní oznámení pro pomluvu na Ondřeje Cakla. Ovšem neuspěl.

 

Právě se děje

Další zprávy