Policie proti extremistům v Hradci Králové nezasáhla

das, jaa
16. 8. 2008 16:28
Radnice shromáždění nakonec nerozpustila
Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana.
Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hradec Králové - Extremisté z Dělnické strany a ilegálního hnutí Národní odpor se budou snažit uspořádat svůj sraz v centru města.

Podle aktuálních informací se v Hradci Králové rozrostl počet extremistů z jedné stovky na zhruba tři sta.

"Když se jejich řady rozrostly, vydaly se do centra," hlásí reportér Aktuálně.cz, který je na místě. Akci monitoruje asi 150 policistů. Zhruba v půl čtvrté začaly na náměstí projevy. Vystoupili i hosté z ciziny. Policie několik lidí legitimovalo, ale radnice nakonec demonstraci nerozpustila, jak původně zvažovala.

Krátce po půl páté projevy skončily a účastníci manifestace se vydali zpátky k nádraží.

Šéd Dělnické strany Tomáš Vadas
Šéd Dělnické strany Tomáš Vadas | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Radnice zavřela letní kino

Sraz extremistů se ovšem neuskutečnil tak hladce, jak původně Dělnická strana při organizace manifestace předpokládala.

Radnice organizátorům v pátek odpoledne vypověděla smlouvu o pronájmu letního kina, v jehož areálu se původně  mělo konat setkání nazvané "Den svobody".

Kino tak v sobotu zůstalo uzavřeno. "Pokud k nějakému setkání dojde, půjde o setkání nepovolené a nelegální a nebude probíhat v areálu letního kina," řekl v pátek deníku Aktuálně.cz mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda. Extremisté ovšem nakonec ke kinu vůbec nazamířili a vydali se do centra Hradce Králové.

Šéf extremistů: Půjdu se projít do centra. Ostatní mohou také

Město podle mluvčího Svobody bude situaci monitorovat. Připraven bude úředník, který organizátory případného setkání vyzve, aby akci ukončili. Když neposlechnou, vyzve policii, aby proti nim zasáhla. "Pokud by to někdo označil za nepovolený mítink, tak my zaplatíme pořádkovou pokutu tisíc korun," říká předseda Dělnické strany.

Vandas ale do poslední chvíle odmítal prozradit, jaký postup účastníci manifestace nakonec zvolí.

"Těžko říci, co se bude dít. My každopádně do toho Hradce Králové přijedeme a uvidíme u areálu, jakým směrem se bude ta situace vyvíjet. Pokud by nás tam nechtěli pustit, tak já osobně se půjdu podívat do centra Hradce Králové. A pokud mě bude chtít někdo doprovodit, tak zcela určitě může," řekl v pátek.

Městu hrozí finanční sankce. Nebojíme se, zní z radnice

Město k vypovězení nájemní smlouvy přistoupilo i s tím rizikem, že bude muset zaplatit nějaké odškodnění.

Kino si původně pronajala soukromá osoba s tím, že tam chce uspořádat hudební festival. Radnice už tomuto člověku poslala zpět peníze za pronájem areálu, napsal server ceskenoviny.cz. Mluvčí radnice Václav Svoboda říká, že nájemné činilo zhruba 13 tisíc.

Tomáš Vandas, šéf Dělnické strany, jejíž člen si areál letního kina pronajal, radnici varoval, že bude požadovat náhradu škody. "Určitě budeme požadovat částku v řádu statisíců," hrozí Vandas. "My se toho nebojíme. Nechť pán předloží před soudem, kolik do čeho investoval," kontruje mluvčí.

Radnice je s nájemcem v kontaktu. Z jeho pátečního e-mailu vyplývá, že skutečné vynaložené náklady jsou nižší, než Vandasem avizované statisíce.

"V pátek ráno hovořil o tom, že do přípravy té akce investoval asi 100 tisíc korun. Psal, že už vyplatil nějaké zálohy a letenky kapelám," tvrdí Svoboda.

Dále čtěte:
Dělnická strana nabývá sebevědomí. Chce do krajů
Neonacisté se chystají na východ Čech
Neonacisté prošli Plzní, obešlo se to bez bitek

 

Právě se děje

před 27 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy