Praha - Vláda posvětila plán ministerstva zdravotnictví uvolnit vakcínu proti prasečí chřipce všem občanům, včetně dětí od tří let.
"Očkování je pro občany dobrovolné a bude pro všechny zdarma," uvedla ministryně Dana Jurásková.
Vakcína Pandemrix bude všem hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci zaplatí zdravotní pojišťovna. "Neplatí se ani regulační poplatek," upřesnila ministryně.
Očkování budou organizovat kraje, očkovat se bude ve vakcinačních centrech, tedy ne jako dosud u praktiků. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.
Právě těhotné ženy ve třetím trimestru jsou nejohroženější skupinou, upozornil řekl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula. Očkování má stále velký preventivní význam, není zbytečné.
Hrozba ještě nezmizela
Pandemický virus se dále šíří a převažuje nad ostatními chřipkovými kmeny. Je velmi pravděpodobné, že bude dominantním kmenem i pro příští sezonu chřipky, uvedl. Vakcína chrání až dva roky.
Počet nemocných klesá, ale neznamená to, že hrozba zcela zmizela, dodal Prymula, jenž očekává ještě další vlny chřipky.
Stát objednal loni v srpnu milion vakcín za 220 milionů korun. Původně mělo být očkováno půl milionu vybraných lidí, každý dvěma dávkami. Nakonec testy prokázaly, že většině stačí jedna dávka. Minulý týden ministryně Jurásková oznámila, že stát 30 procent objednaných vakcín neodebere.
Dosud měly nárok na vakcínu chronicky nemocné děti od deseti let. Děti od tří do deseti let dostanou poloviční dávku vakcíny. Většině stačí jedna dávka, ale kdo bude potřebovat, dostane dvě, upřesnila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Hana Cabrnochová.
Pokračuje nadále očkování lidí klíčových profesí, tedy například hasičů, policistů či vojska.
Počet nemocných klesá
Po měsíci nárůstu začaly klesat počty akutních respiračních onemocnění včetně chřipky. Nemocnost v Česku klesla tento týden o dvě procenta, onemocnělo 1123 ze 100.000 lidí.
Mezi kraji nejsou výraznější rozdíly, nejvyšší nemocnost eviduje Jihomoravský kraj se 1410 případy na 100.000 obyvatel, informoval dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let věku, kde je hlášeno 3821 případů na 100.000 obyvatel, nejméně nemocných je mezi lidmi nad 60 let, 402 na stejný počet obyvatel.
Žádný kraj nedosáhl epidemické hranice, která začíná od 2000 nemocných na 100.000 obyvatel. Nejméně nemocných na tento počet obyvatel hlásí Praha, přesně 755, kolem tisícovky kraje Plzeňský (1003), Ústecký (1017) a Vysočina (1037).
Nejrychlejší pokles nemocnosti zaznamenaly kraje Olomoucký, o 9,5 procenta, a Jihomoravský, o 8,7 procenta. Nejvyšší nárůst evidují kraje Vysočina, o 16,5 procenta, a Liberecký, o 15,7 procenta.