Praha - Třinecký miliardář Tomáš Chrenek rozšiřuje svou zdravotnickou říši.
Nejprve se mu podařilo spojit pojišťovnu Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou, nyní ministerstvo financí souhlasilo s fúzí další. Tentokrát to bude s Českou národní zdravotní pojišťovnou.
Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
"Ministerstvo doporučilo, aby sloučení neproběhlo k 1.10.2009, nýbrž k 1.1.2010 kvůli možným technickým problémům, zejména v účetnictví," podotkl k tomu jen Jakob.
Rozhodne jediný podpis
Nyní míří žádost o sloučení na stůl ministryně zdravotnictví Dany Juráskové. O tom, jakou kartičku pojištěnce bude nosit 700 tisíc českých pojištěnců, rozhodne jen její podpis.
Pokud i ona na fúzi kývne, vznikne v Česku zcela nová instituce s názvem Průmyslová zdravotní pojišťovna. Bude to pojišťovna s ročním obratem 15 miliard a s pěti miliardami na bankovních kontech.
Jurásková se ale k tomu, jestli bude s fúzí souhlasit, nevyjádřila. Po mluvčím Vlastimilu Sršňovi jen poslala odpověď: "V tuto chvíli probíhá standardní správní řízení". Na další otázky nikdo odpovídat nechtěl.
Podle informací Aktuálně.cz by mělo být jasno nejpozději do konce týdne.
Předchozí fúzi pojišťoven ale ministryně minulý měsíc požehnala. Dnes tvrdí, že se tím na situaci ve zdravotnictví nic nezměnilo: "Agel i Hutnická jsou ovládány stejným subjektem, takž vliv Třineckých železáren nebude větší," řekla. Připomněla také, že ocelář získal většinu ve správní radě Hutnické už loni v listopadu. A že byl Agel ve finančních potížích.
Americký vzor - zdravotnické koncerny
Pokud svůj podpis Jurásková na žádost připojí, splní se jeden z cílů Julínkovy zdravotnické reformy.
Reforma chtěla mimo jiné zavést po americkém vzoru zdravotnické koncerny, které by zastřešily zdravotní pojišťovny i nemocnice. Pojišťovny v takovém modelu mohou ušetřit, protože mohou za své klienty rozhodnout, kterému lékaři se mají lidé svěřit do péče.
Model, který prosazoval prezident Bill Clinton, může v Česku uskutečnit třinecký podnikatel Tomáš Chrenek. Ten nejprve získal do vlastnictví nebo dlouhodobého pronájmu dvacítku nemocnic na střední a severní Moravě, loni pak založil také vlastní zdravotní pojišťovnu.
Pojišťovna Agel se sice záhy dostala do vážných finančních potíží, Chrenkovi se ji ale podařilo sloučit s Hutnickou zdravotní pojišťovnou, jejíž správní radu ovládl.
Posílená Hutnická zaměstnanecká pojišťovna se 400 tisíci klienty se tak stala jedním ze tří hlavních hráčů severomoravského zdravotnictví. Případné spojení s Českou národní pojišťovnou by znamenalo další krok v Chrenkově expanzi. Na rozdíl od hutnické pojišťovny má totiž klienty rozesety ve všech českých regionech.
Ve hře také zůstává fúze s pojišťovnou Metal Aliance. Pokud by se podařilo toto sloučení, o kterém se prozatím ale jen mluví, společný ústav by dosáhl milionu pojištěnců.
Zákon proti slučování, který narazil
Podobnému slučování pojišťoven chtěl zabránit lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Sepsal návrh zákona, který podmínky pro slučování pojišťoven zpřísnil. Chtěl, aby se firmy mohly spojit jen tehdy, pokud se jedné z nich nepodaří během jednoho roku nasbírat alespoň sto tisíc klientů. Nebo když se jedna z pojišťoven ocitne v nucené správě.
Zákon měl zabránit také tomu, aby na trhu působily pojišťovny, jejichž majitelé vlastní i nemocnice.
U kolegů ve sněmovně s normou uspěl. V senátu ale narazil.
Senátní výbor pro zdravotnictví v čele s exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem připravil pozměňovací návrh. Ten slučování pojišťoven nezakazuje, podle Julínka jde o výborný recept proti ekonomické krizi.
Julínek navíc z původní novely vyjmul drobnou formulku - ten, kdo si o povolení zřídit pojišťovnu teprve zažádá, skutečně nemocnici vlastnit nesmí. Ti, kdo už licenci získali, ale mohou se svými nemocnicemi na trhu s pojištěním pokračovat.