Chovanec nevyhoví Čunkovi, pro prodloužení stavu nebezpečí na Zlínsku nevidí důvod

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2017 20:53
Milan Chovanec neplánuje vyhovět zlínskému hejtmanovi Jiřímu Čunkovi, který žádá o prodloužení stavu nebezpečí v souvislosti s africkým moru prasat. Podle Chovance stav nebezpečí splnil svůj účel a pro jeho pokračování už podle tzv. krizového zákona není důvod. Stav nebezpečí vyhlásil Čunek na katastrálním území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Měl zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali z ohniska nákazy.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nevidí důvod k prodloužení stavu nebezpečí na Zlínsku. Mimořádný stav tam kvůli africkému moru prasat vyhlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) na konci července, opatření má skončit v úterý. O Chovancově rozhodnutí informoval Úřad vlády. O prodloužení stavu nebezpečí Čunek požádal předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Ministerstvo vnitra, které má krizové řízení podle Sobotky v gesci, posoudilo jak Čunkovu žádost, tak i dílčí podklady od ministerstva zemědělství. Podle Chovance však už byla opatření k odvrácení bezprostředního ohrožení učiněna. Pro prodloužení stavu nebezpečí podle něj nejsou naplněny podmínky krizového zákona. Mimořádná opatření jsou na jeho základě přijímána ve chvíli, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek a životní prostředí a toto riziko není možné odvrátit běžnou činností správních úřadů, orgánů, krajů a obcí, složek integrovaného záchranného systému nebo subjektů kritické infrastruktury.

"Nastalá situace ve Zlínském kraji, související s výskytem afrického moru prasat, vyžaduje dlouhodobé řešení a nelze předpokládat, že by byla vyřešena v průběhu dalšího měsíce. Prodlužování krizového stavu, který je bezodkladným opatřením sloužícím k řešení bezprostředního ohrožení výše uvedených chráněných zájmů, tedy není vhodným nástrojem ke zvládnutí situace," uvedl Chovanec v dopise Sobotkovi.

Podle Čunka by však o prodloužení stavu nebezpečí měla ze zákona rozhodovat vláda, které ministerstvo vnitra dává pouze doporučení. "Vláda si ale dnes vzala volno, takže ve věci nerozhodla. To znamená, že stav nebezpečí zítra (v úterý) o půlnoci skončí. Odpovědnost pak musí převzít Státní veterinární správa," řekl Čunek.

Stav nebezpečí vyhlásil zlínský hejtman na katastrálním území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Mimořádný stav měl umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali z ohniska nákazy. Zároveň měl zabránit divokým prasatům z okolí vstupu do zasažené oblasti.

Ohnisko nákazy lemují pachové a elektrické ohradníky, zemědělcům bylo zakázáno sklidit část úrody. Dostatek potravy má divoká prasata udržet v ohnisku nákazy a zabránit rozšiřování choroby do dalších regionů. 

V srpnu byl navíc v oblasti zasažené africkým morem prasat lidem zakázán vstup do lesů, polí a na polní cesty. Myslivci v zasaženém území nadále nesmějí divočáky střílet. Hejtmanství však do honiteb začalo distribuovat klece, do nichž budou myslivci divoká prasata odchytávat.

Pokud člověk vidí, že na poli při sklizni stojí myslivci, ať se otočí a jde radši pryč, říká Libor Řehák z Asociace profesionálních myslivců. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy