Chlapce z Kuřimi týrali doma i v ústavu

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 5. 2007 18:50
Mluví pravdu, tvrdí sociální pracovnice
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Kuřim/Brno - Dveře domu dětí a mládeže v Brně Komárově jsou zamčené. Z výpovědi malého Ondry, kterého policie našla minulý čtvrtek svázaného v komoře domu v Kuřimi, totiž vyplynulo, že trýznění zažil i tady. Ve státním zařízení.

Dům dětí vede sestra Ondrovy matky - Kateřina Mauerová. Byla to ona, která ho sem jednou v noci přivezla.

"V Komárově jsem byl asi dva dny v šatně a potom mě tam dali do takové jiné místnosti, taková divná místnost s jedním oknem," popisuje Ondra ve své výpovědi, kterou zveřejnil server ceskamedia.cz. "Byla hodně úzká, ještě menší než komora, byly tam police, krabice a koberce... Tam jsem spal na dece. Na záchod jsem chodil na kybl."

Podle vedoucí odboru náhradní rodinné péče v Brně Olgy Dofkové se dá této výpovědi věřit. "Byla jsem u tohoto výslechu a jak jsem chlapce poslouchala, jsem přesvědčená, že mluvil pravdu," řekla Aktuálně.cz.

Chlapcova teta mlčí

Teta Ondry - Kateřina Mauerová - si vzala dovolenou. "Dohodli jsem se, že si vezme dovolenou do té doby, než se celá věc vyšetří," řekl Aktuálně.cz ředitel domova Karel Kincl. "Doporučil jsem jí to - zvláště kvůli jejímu psychickému stavu a mediálnímu tlaku."

ředitel Domova dětí v Komárově Karel Kincl
ředitel Domova dětí v Komárově Karel Kincl | Foto: Ludvík Hradilek

Doma paní Mauerová nebyla dnes k zastižení. Nemohla se tedy k výpovědi synovce vyjádřit.

Podle Ondry se kromě tety podílela na trýznění i další zaměstnankyně domova - přezdívaná Nency. Hana Bašová, alias Nency, ještě dnes odpoledne vedla kroužek. "Je to naše externí pracovnice, vede keramický kroužek," řekl ředitel Kincl.

Právě na tento kroužek byl malý Ondra v prosinci zapsán. Podle jeho výpovědi to byla právě Nency, která ho zavřela do místnosti a nosila mu tam jídlo.

"Nevím, zda bych měl chlapcovi výpovědi věřit," říká ředitel Kincl. "Zatím policie paní Bašovou nekontaktovala. Než to udělá, budu to vnímat jako její osobní problém a nechci ho s ní rozebírat. Jen mi řekla, že s tím nemá nic společného."

Paní Bašová dnes pouze po řediteli vzkázala, že se s novináři bavit nebude.

Záchrana díky pečlivému sousedovi

Fakta

  • Paní Mauerová je stále ve vazbě.
  • Týraný Ondra je v péči lékařů.
  • Syn Jakub v Klokánku.
  • Anička z tohoto zařízení ze soboty na něděli utekla a dosud ji policie nenašla.

Dále čtěte

Kauza Kuřim: Děvče na útěku nemělo léta rodný list VIDEO: Matka držela vlastního syna svázaného v tmavé komoře Sestru týraného Ondřeje policisté stále hledají Matka, studentka sociální pedagogiky, brutálně týrala syna

Osmiletého chlapce našla policie minulý čtvrtek v domě v Kuřimi svázaného a nahého v komoře bez oken.

Vypátrali ho díky upozornění souseda, který si nainstaloval zařízení na sledování pohybu vlastních dětí. Na kameře se mu však objevil obraz sousedního domu a svázaného chlapce.

Kromě tohoto odhalení však vyplula na povrch další zarážející fakta.

Třináct let. A žádné doklady

V domácnosti žila kromě Ondrova bratra Jakuba i třináctiletá dívka Anička. O její totožnosti dodnes nikdo nic neví.

Soud tuto dívku svěřil v březnu do péče Kláry Mauerové; státní "dozor" nad rodinou přiřkl Olze Dofkové - vedoucí odboru náhradní rodinné péče brněnského magistrátu.

"Soud nás tehdy požádal, abychom byli jejími opatrovníky - neměla žádné doklady," řekla Aktuálně.cz  Olga Dofková. "Za svou třicetiletou praxi jsem ještě nezažila, že by tak staré dítě nemělo totožnost."

Sociální pracovnice provedly rutinní kontrolu v bydlišti paní Mauerové. "Vůbec jsme nevěděli, že bydlí v Kuřimi. Šl jsme za ní na brněnskou adresu, nikdo ale nebyl doma," říká paní Dofková. "Pak se mi sama ozvala a domluvily jsme si termín. Šla jsem tam i s psycholožkou."

Olga Dofková
Olga Dofková | Foto: Ludvík Hradilek

Doma byly podle Dofkové všechny tři děti a teta Kateřina. "Bylo evidentní, že v rodině hrála důležitou roli. Strávili jsme tam dvě hodiny, děti byly trochu živější, Anička zas zakřiknutá, ale neměly jsme žádné indicie, že by něco bylo v nepořádku," vzpomíná. "Rozhodně ale nebyla Anička postižená, byla jenom zvláštní."

Sociální pracovnice tehdy nepožadovaly žádné zvláštní posudky, soud tedy dítě paní Mauerové svěřil do péče.

V brněnském domě, kde rodina dříve žila, sousedé dnes reportérům řekli, že paní Mauerová vydávala Aničku za postiženou. "Často ji nosila na zádech, někdy zabalenou v dece, z nosu ji koukaly nějaké hadičky," řekla dnes sousedka Miluše Purbesová. "Když se jí jednou sousedka zeptala, co holčičce je, tak se jen rozplakala a nic neřekla."

Udělala policie dost?

Olga Dofková se proti svěření Aničky do péče paní Mauerové minulý pátek odvolala. "Nebylo dostatečně prokázáno, že policie využila všechny možnosti ke zjištění totožnosti dítěte," vysvětluje. "Chtěla jsem, aby se provedly alespoň testy DNA a porovnání s databází."

Policie údajně začala již srovnávací testy provádět.

Před třemi týdny chtěla paní Dofková provést šetření, jak se Aničce daří, doma - v Brně - ale nikoho nenašla. Jak by mohla, když rodina ve skutečnosti žila v Kuřimi. "Když mi paní Mauerová lhala v tom, kde bydlí, tak ji už nemohu věřit, když tvrdí, že o Aničku se starala její babička..."

Promarněná šance?

Ředitelka krizového centra Spondea Dagmar Úlehlová
Ředitelka krizového centra Spondea Dagmar Úlehlová | Foto: Ludvík Hradilek

Údajně právě kvůli blížícímu se soudnímu stání o osud Aničky se paní Mauerová obrátila na začátku května na krizové centrum Spondea.

"Službu měl tehdy psycholog, hovořil s ní hodinu a čtvrt," řekla dnes Aktuálně.cz ředitelka organizace Dagmar Úlehlová. "Chtěla s ním ale jenom konzultovat, co má dělat u soudu, jak se na něj připravit."

Podle psychologa prý hovořila nesrozumitelně a překotně. "Nesvědčilo to ale o nějakém problému, jen se neuměla vyjadřovat a měla obavy ze soudu," říká ředitelka. "Jen krátce mluvila o své rodině, jako jiní klienti."

U Jestřába v Dušínově ulici

Pouze u jediného domu v kuřimské ulici pojmenované po Mirku Dušínovi dnes večer nestojí žádné auto. Tady ve žlutém domě mezi řadou ostatních býval Ondra týrán.

"V tomto domě jsem bydlel rok a půl," říká jeho majitel Jaroslav Jestřáb. "Pak jsem ho přes realitku pronajal paní Mauerové. Vždy ale se mnou jednala její sestra. Nechtěla, abych se s ní setkal. Když jsem s ní chtěl jednat, řekla mi, že má moc starostí a postižené děti a že za ní vše zařizuje ona."

Pan Jestřáb používal místnost, kde byl Ondra nalezen, k odkládání obuvy a šatů. "V tom domě jsem od té doby, co jsem ho pronajmul, nebyl," říká. "Ani teď jem se tam nebyl podívat a ani nepůjdu. Sám mám malé dítě, těžce bych ten pohled nesl."

 

Právě se děje

Další zprávy