Kauza Kuřim: Děvče na útěku nemělo léta rodný list

čtk, red dom
14. 5. 2007 16:20
Rodiči byli nejspíš drogově závislí lidé

Brno - V České republice mohou žít děti, které nemají rodný list, pojištění ani další doklady.

Až tam dospěl případ, který začal minulý týden odhalením matky, která týrala osmiletého chlapce v Kuřimi u Brna, a pokračoval víkendovým zmizením třináctileté dívky, kterou stejná žena vychovávala.

Ženu, která měla na starosti celkem tři děti, policie zatkla a soudce na ni uvalil vazbu. Děti byly poslány buď do nemocnice, či do azylového zařízení Klokánek. Právě odtud dívka Anna zmizela a policie po ní dosud marně pátrá.

Dívka na útěku trpí podle příbuzných těžkou sociální fobií a nevydrží dlouho v cizím prostředí.

Bez dokladů

Osudy děvčete dnes pro ČTK poodhalila soudkyně Jaroslava Rezová, která letos v březnu rozhodla o tom, že bude svěřeno do péče zatčené ženy.

Z rozhovoru se soudkyní podle agentury vyplynulo, že děvče nejspíš nikdy nemělo rodný list. Nechodilo ani do školy, nemělo pojištění ani další doklady.

Její biologická matka, pravděpodobně drogově závislá žena ze Vsetínska, porodila dítě nejspíš doma, řekla soudkyně Jaroslava Rezová.

Soudkyně svým popisem Anniny minulosti v podstatě vyloučila možnost, že by byl biologickým příbuzným dívky někdo z jejího současného okolí. Policie dnes oznámila, že testuje u některých lidí DNA, aby příbuzenské vztahy potvrdila, nebo vyloučila.

Proč jsem tak rozhodla

Soudkyně tvrdí, že při rozhodování, zda dát zatčené ženě děvče do péče, vycházela ze čtyř posudků, které hovořily ve prospěch ženy. Držela se také výpovědí zatčené, její rodiny i samotné Anny.

Rodina před soudem uvedla, že se o holčičku od jejích tří let starala babička Mauerových v obci poblíž Vsetína. Na hlídání ji k ní dávali lidé, kterým půjčovala chatu. Jednou se však prý pro děvčátko nevrátili. Podle soudkyně Rezové je pravděpodobné, že byli tito lidé drogově závislí. "K babičce si pro ni chodili vždy samostatně tři různí lidé - dvě ženy a jeden muž," upřesnila soudkyně.

Zatčená žena a její sestra se po smrti babičky pokoušely získat dívku do péče asi tři roky, uspěly až letos v březnu. Rezová uvedla, že její snahou bylo co nejrychlejší vyřešení případu a tyranským sklonům ženy nic nenasvědčovalo. "Ta dívka celou dobu nechodila do školy. V deseti letech měla slovní zásobu šestiletého dítěte," popsala.

Rozsudek ještě není pravomocný a dá se předpokládat, že ho vyšší soud kvůli odvolání sociálních pracovníků zruší.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 31 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy