Kauza Kuřim: Děvče na útěku nemělo léta rodný list

čtk, red dom
14. 5. 2007 16:20
Rodiči byli nejspíš drogově závislí lidé

Brno - V České republice mohou žít děti, které nemají rodný list, pojištění ani další doklady.

Až tam dospěl případ, který začal minulý týden odhalením matky, která týrala osmiletého chlapce v Kuřimi u Brna, a pokračoval víkendovým zmizením třináctileté dívky, kterou stejná žena vychovávala.

Ženu, která měla na starosti celkem tři děti, policie zatkla a soudce na ni uvalil vazbu. Děti byly poslány buď do nemocnice, či do azylového zařízení Klokánek. Právě odtud dívka Anna zmizela a policie po ní dosud marně pátrá.

Dívka na útěku trpí podle příbuzných těžkou sociální fobií a nevydrží dlouho v cizím prostředí.

Bez dokladů

Osudy děvčete dnes pro ČTK poodhalila soudkyně Jaroslava Rezová, která letos v březnu rozhodla o tom, že bude svěřeno do péče zatčené ženy.

Z rozhovoru se soudkyní podle agentury vyplynulo, že děvče nejspíš nikdy nemělo rodný list. Nechodilo ani do školy, nemělo pojištění ani další doklady.

Její biologická matka, pravděpodobně drogově závislá žena ze Vsetínska, porodila dítě nejspíš doma, řekla soudkyně Jaroslava Rezová.

Soudkyně svým popisem Anniny minulosti v podstatě vyloučila možnost, že by byl biologickým příbuzným dívky někdo z jejího současného okolí. Policie dnes oznámila, že testuje u některých lidí DNA, aby příbuzenské vztahy potvrdila, nebo vyloučila.

Proč jsem tak rozhodla

Soudkyně tvrdí, že při rozhodování, zda dát zatčené ženě děvče do péče, vycházela ze čtyř posudků, které hovořily ve prospěch ženy. Držela se také výpovědí zatčené, její rodiny i samotné Anny.

Rodina před soudem uvedla, že se o holčičku od jejích tří let starala babička Mauerových v obci poblíž Vsetína. Na hlídání ji k ní dávali lidé, kterým půjčovala chatu. Jednou se však prý pro děvčátko nevrátili. Podle soudkyně Rezové je pravděpodobné, že byli tito lidé drogově závislí. "K babičce si pro ni chodili vždy samostatně tři různí lidé - dvě ženy a jeden muž," upřesnila soudkyně.

Zatčená žena a její sestra se po smrti babičky pokoušely získat dívku do péče asi tři roky, uspěly až letos v březnu. Rezová uvedla, že její snahou bylo co nejrychlejší vyřešení případu a tyranským sklonům ženy nic nenasvědčovalo. "Ta dívka celou dobu nechodila do školy. V deseti letech měla slovní zásobu šestiletého dítěte," popsala.

Rozsudek ještě není pravomocný a dá se předpokládat, že ho vyšší soud kvůli odvolání sociálních pracovníků zruší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy