Chládek hledá rady na severu. Školství mu pomůže zlepšit Fin

Radek Nohl Radek Nohl
31. 3. 2014 19:00
Ředitel institutu vzdělávání při univerzitě v Jyväskyle Mika Risku je novým poradcem ministra školství, mládeže a tělovýchovy.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v pondělí v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Mezi poradci nových ministrů vlády premiéra Bohuslava Sobotky jde o unikát. Ministr školství Marcel Chládek si blízkého spolupracovníka našel až ve Finsku.

Jde o ředitele institutu vzdělávání při univerzitě v Jyväskyle Miku Riskua. Deník Insider zjistil, že Risku poskytuje stejně jako Jan Mühlfeit své rady Chládkovi zdarma. Další poradci – bývalí rektoři Univerzity Karlovy Václav Hampl a Ivan Wilhelm, Petr Pavlík a Jan Vávra – mají odměny od 5 do 40 tisíc korun měsíčně.

„Profesor Risku je respektovaným odborníkem v oblasti vzdělávání a školství, se kterým spolupracuji už dlouhou dobu,“ řekl Insideru Chládek o svém novém poradci.

Risku nebude podle něj jen pouhým jménem na seznamu, ministr školství chce některé prvky z Finska využít i u nás. O co přesně půjde, říká ale Chládek zatím jen obecně.

„Tamní školství je na výborné úrovni. Jedná se například o základní školy, kdy rodiče nemusí řešit, do jaké školy dítě pošlou, protože všechny zaručují stejnou kvalitu vzdělávání,“ vysvětluje Chládek.

Výběr zahraničního poradce není mezi českými ministry obvyklý. Pár spolupracovníků si sice našli na Slovensku, ke kterému má Česko blízko, ale až ve Skandinávii si nikdo z členů současného kabinetu nevybral. Výjimkou je jen Marcel Chládek.

S Riskuem se ministr setkal při loňském semináři, jehož tématem bylo právě finské školství. Zatímco se Finové chlubí tím, že pro studenty je práce učitele tou prestižnější, v České republice talentované studenty nízký plat odrazuje, a tak na pedagogických fakultách často studují ti méně ambiciózní.

„K proměně postavení učitele jsme dospěli za třicet let. Máte šanci ji provést stejně rychle jako my,“ prohlásil Mika Risku na zmíněném semináři, který se loni uskutečnil.

Na webových stránkách univerzity v Jyväskyle se píše, že Risku ve školství působí již přes patnáct let. Od roku 2008 je i vědeckým pracovníkem a v minulosti se podílel na školských reformách. Ředitelem vzdělávacího institutu je od loňského podzimu.

 

Právě se děje

Další zprávy