Chládek: Novela vysokoškolského zákona bude hotová do června

ČTK ČTK
13. 3. 2014 15:21
Novela zákona by se měla týkat akreditací, hodnocení kvality škol či financování.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce s akademickou obcí dojednat podobu novely vysokoškolského zákona do června, schválena by měla být do konce roku.

Chládek to oznámil ve čtvrtek po jednání se zástupci České konference rektorů a Rady vysokých škol. Na náměstka pro vysoké školy navrhl Chládek Jaromíra Vebera z Vysoké školy ekonomické, je to nominant hnutí ANO.

Novela vysokoškolského zákona se připravuje už několik let, na konečné podobě zákona se ale ministerstvo s akademiky nikdy neshodlo. Zatím poslední návrh vytvořil exministr Petr Fiala, na tento materiál teď Chládek s akademiky naváže.

Zaměřit se chce na pět oblastí, a sice otázku akreditací a hodnocení kvality vysokých škol, kontraktové financování, autonomii škol, personální oblast a možnost zřizovat veřejné výzkumné instituce.

"Shoda panuje v oblasti kontraktového financování," uvedl Chládek s tím, že univerzity potřebují od státu garanci, kolik peněz dostanou v příštích letech.

Kdo bude jmenovat profesory?

Debatu čeká Chládek ohledně změn akreditačního systému, o němž chce jednat i se šéfkou Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou. "Ten systém je přetížený natolik, že nemůže efektivně fungovat," upozornil Chládek, podle nějž musí vzniknout nové "těleso", které bude akreditace řešit.

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek si od novely slibuje také jasné nastavení v oblasti poplatků, například za prodloužení studia.

Do novely chce Chládek zapracovat i změny ve jmenování profesorů. Ty by mohl nově místo prezidenta jmenovat buď sám ministr, předseda Senátu nebo rektoři vysokých škol. Chládek už dřív nevyloučil ani možnost, že by profesory dál jmenoval prezident. V tom případě by ale Miloš Zeman chtěl mít možnost navržené adepty odmítnout.

Zatím poslední návrh novely připravoval na ministerstvu náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda, ten ale k březnu skončil ve funkci.

Nového náměstka Chládek hledal dlouho, nyní oznámil, že by se jím mohl stát děkan fakulty podnikohospodářské VŠE Veber. Ten nedávno kandidoval na rektora VŠE, nakonec ale byla do funkce zvolena dosavadní prorektorka pro zahraniční vztahy Hana Machková.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy