Praha - O mokřady, nivní louky, tůně, drobné lesíky nebo rybníky se od března rozroste Chráněná krajinná oblast Poodří v Moravskoslezském kraji. Úpravu území nařídila 26 let od založení CHKO vláda. "Je to významný zásah směrem k ochraně přírody," řekl po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.
Naopak vyjmuté budou z chráněného území některé zastavěné, obydlené oblasti. Dohromady 180 hektarů. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada.
Rozhodnutí kabinetu vítají i ekologové. "Chrání se tam například čolek velký, kuňka ohnivá či modrásek bahenní a brouk páchník žijící na mrtvých stromech. Celkově jsou takové lužní lesy důležité nejen pro ochranu přírody, ale fungují také jako zásobníky vody, které pomáhají v době sucha a zároveň dokáží zadržet více vody než betonové přehrady," říká Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Ochrana takových území je proto strategická i z hlediska hospodaření vodou v krajině. Za péči o nově definované chráněné Poodří stát zaplatí ročně asi 200 tisíc korun víc než dosud.
Chráněná krajinná oblast Poodří leží v severovýchodní části Moravské brány mezi obcí Vražné a jižním okrajem města Ostravy. Území na ploše asi 82 čtverečních kilometrů je výjimečné hlavně kvůli zachovalému vodnímu režimu a každoročnímu zaplavování zdejších niv kolem toku Odry. V roce 1993, dva roky po svém vzniku, bylo Poodří zařazené mezi světově významná mokřadní území v rámci Ramsárské konvence.