Máchův kraj bude od září pod ochranou státu

Jakub Novák
22. 6. 2013 13:00
Od prvního září by podle ministerstva měla vzniknout CHKO Kokořínsko - Máchův kraj
Foto: doksy.com

Praha/Doksy - Krajině kolem Bezdězu, do níž Karel Hynek Mácha situoval svůj Máj, se zřejmě už od září dotane výraznější ochrany.

Prakticky po čtyřech letech od zahájení prvních oficiálních jednání se totiž území Dokeska stane součástí rozšířené chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj.

Počítá s tím návrh ministra Tomáše Chalupy (ODS), který nyní míří do připomínkového řízení.

Kvůli úsporám se nakonec odstoupilo od myšlenky vyhlásit nové chráněné území existující nezávisle na současné CHKO Kokořínsko a přistoupilo se na to, že nově přičleněné území bude pod dohledem současné správy.

Foto: Jan Langer

Podle jejího vedoucího Ladislava Pořízka je pro tuto změnu vše již prakticky nachystáno.

Už se čeká jen na vládu

"Na rozšíření jsme v podstatě připraveni. Je to díky tomu, že v regionu již dnes působíme v národních přírodních rezervacích a památkách, kde jsme orgánem státní správy, zajišťujeme zde odbornou péči a mnohde i spravujeme státní majetek (příkladem je třeba Máchovo jezero) provádíme monitoring evropsky významných druhů a soustavy Natura 2000 a podobně," říká Pořízek.

"Samozřejmě nás ještě čekají drobné administrativní změny, ale ty budou provedeny až po očekávaném vydání nařízení vlády," dodává.

K rozšíření dochází podle Pořízka po čtyřech letech diskusí - k prvnímu oficiálnímu jednání tak došlo v září 2009.

"Záměr komplexní ochrany regionu je však starší a souvisí i se zánikem vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Potřebu koncepčního přístupu k ochraně přírody zdůraznilo i vyhlášení ptačí oblasti a evropsky významných lokalit při našem vstupu do EU," popisuje počátky jednání.

Kdeť zem, která mi otčinou? Máchův kraj kdysi a dnes

K rozšíření dochází také po dohodě s městy a obcemi, kterých se tato změna dotkne. Podle místostarosty města Doksy Karla Kapouna přinesl záměr rozšířit chráněné území zpočátku širokou polemiku.

Dlouhá (a úspěšná) jednání s obcemi

"Postupně ale docházelo k dohodám, takže k dnešnímu dni máme za město Doksy vše vyjasněno a s projektem souhlasíme. Diskusí jsme dopěli například také k tomu, že CHKO nebude bránit rozvoji města ani hospodaření v městských lesích, kde máme asi tisíc hektarů," dodává.

Foto: Jan Langer

"Se všemi dotčenými obcemi bylo opakovaně jednáno. O námitkách, které podaly obce v rámci samotného procesu vyhlašování CHKO dle zákona o ochraně přírody, bylo již rozhodnuto, přičemž všechna rozhodnutí nabyla právní moci. Aktuálně nám nejsou známy žádné rozpory," potvrzuje dohodu s obcemi také mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Ostatně očekávání dalšího vývoje jsou podle Kapouna pozitivní.

"Za prvé si vážíme přírody a krajiny okolo nás, a tak rozšíření CHKO by určitě jejímu zachování velmi prospělo. Plánovaný rozvoj turistického ruchu v oblasti Ralska by pak samozřejmě významně ovlivnil i naši oblast, která dlouhodobě z turistického ruchu profituje, a ochrana přírody bude tedy jednou z hlavních priorit v této oblasti. Takže naše očekávání je plně pozitivní," konstatuje.

Podívejte se: Ležím na Mácháči a je mi dobře

Vyhlášením CHKO Kokořínsko-Máchův kraj se významně zvětší celková rozloha chráněného území. Ke stávajícím 272,7 kilometrům čtverečním přibude další plocha o rozloze 13 622 hektarů - rozloha CHKO se tak zvětší přibližně o polovinu současné plochy.

Kromě toho se jeho součástí stane celkem osm maloplošných zvláště chráněných území (mezi nimi například Swamp, Jestřebské slatiny, Velký a Malý Bezděz nebo Peklo) a dva mokřady mezinárodního významu podle Ramsarské úmluvy (Novozámecký a Břehyňský rybník). Více jak dvě třetiny (67 %) rozlohy plánované dokeské části CHKO představuje Ptačí oblast Českolipsko-Dokeské pískovce a mokřady.

Foto: Jan Langer

Mácháč zůstane Mácháčem

Rozšíření by nemělo nijak výrazně zasáhnout například rekreační zařízení na severovýchodním břehu Máchova jezera či některá zastavěná území (např. osadu Hradčany či katastrální území města Česká Lípa - Vlčí Důl). Tato území budou proto zařazena do čtvrté, nejméně chráněné zóny.

Podle důvodové zprávy k návrhu se počítá s tím, že personálně by měla být Správa CHKO Kokořínsko schopna celé území zajistit se stavem roku 2010. Oproti roku 2011 to znamená navýšení o jednoho zaměstnance, zřízení detašovaného pracoviště v Doksech a další výdaje na agendu související s fungováním CHKO.

Celkové navýšení ročních nákladů je odhadováno na necelých 1,2 milionu korun, jednorázové náklady spojené s rozšířením by potom měly činit přibližně 280 tisíc.

Vyhlášením CHKO Kokořínsko-Máchův kraj však změny v systému českých chráněných území nekončí. V květnu ministerstvo oznámilo návrh na vyhlášení CHKO Brdy a kromě toho probíhají podle tvrzení ministerstva přípravy na změny hranic CHKO Poodří.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy