Nejhorší směnárna v Praze prohrála soud s ČNB, za euro dávala turistům jen 15 korun

Jan Horák Jan Horák
10. 11. 2023 16:43
Ve sporu o licenci s Českou národní bankou padla firma provozující síť směnáren. Společnost porušovala zákon, jenž určuje základní pravidla pro fungování směnáren. Firma třeba klientům nesdělovala výši částky, za kterou od nich v korunách kupuje eura. Centrální banka jí proto odebrala licenci. Její rozhodnutí v následném soudním sporu obstálo. Aktuálně.cz má rozsudek k dispozici.
Směnárna Chequepoint na Staroměstském náměstí v březnu 2018.
Směnárna Chequepoint na Staroměstském náměstí v březnu 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Firma Chequepoint jen v Praze provozovala směnárny na Václavském a Staroměstském náměstí či na náměstí Republiky. Další pobočky měla v Karlových Varech. Česká národní banka jako hlavní orgán pro dohled nad směnárenským podnikáním ji opakovaně přistihla při porušování zákona, které spočívalo v podvádění klientů.

Při první kontrole odhalila, že směnárna neinformuje o kurzu. Při transakci tak klienti nevěděli, kolik korun za svá eura dostanou. Česká národní banka jí za to dala pokutu 100 tisíc korun. Další prověrka odhalila, že zaměstnanci firmy o kurzu eura vůči koruně zákazníkům lžou. Protože šlo o opakované provinění, pokuta už byla milion.

Poslední kontrola byla pro firmu fatální. Klientům po transakci nedala doklad, jenž by potvrzoval průběh obchodu včetně uplatněného kurzu. Tentokrát byla sankce 1,2 milionu korun a odebrání licence. Firma se bránila žalobou, ale Městský soud v Praze ji minulý týden v neveřejném řízení zamítl.

Nedůvodná žaloba

"Městský soud v Praze se s postupem České národní banky ztotožnil, neseznal žádnou ze vznesených námitek důvodnou, a proto žalobu jako nedůvodnou zamítl," potvrdila Aktuálně.cz výsledek sporu Denisa Všetíčková z tiskového odboru centrální banky. Rozsudek je pravomocný.

Společnost vedla obranu v několika směrech. Stěžovala si, že ji Česká národní banka o kontrolách neinformovala. Rozhodnutí o odebrání licence pak bylo podle ní nepřiměřeně přísné, protože mu předcházely zmíněné pokuty. Ty z pohledu společnosti byly dostatečným vyřešením jejích prohřešků.

"Česká národní banka může zrušit registraci, pokud držitel registrace opakovaně nebo závažným způsobem porušoval předpisy," zní však jeden ze závěrů rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Senát soudkyně Gabriely Bašné se odvolal na devizový zákon, jenž takový postup bance výslovně umožňuje.

Narušení reputace státu

Městský soud upozornil, že nerespektování zákonů spočívající v neférovém jednání s klienty provází valnou část doby působení firmy v Česku. Podle soudkyně Bašné mají provinění společnosti širší rozměr, než je "jen" podvodné vystupování vůči konkrétním turistům.

"Dochází nejen k narušení veřejného zájmu na řádném výkonu směnárenské činnosti, ale i k možnému narušení reputace České republiky v zahraničí, když klienty žalobkyně jsou často cizinci," píše. Podle rozsudku uplatňovala firma kurz eura až o 40 procent nižší, než byla standardní sazba. Od klientů kupovala euro za 15 korun.

Verdikt si také všímá umístění jednotlivých směnáren, firma je provozovala na turisticky exponovaných místech. Zmíněné kontroly provedla banka v pobočkách v centru Prahy, jde o Kaprovu ulici, náměstí Republiky, Václavské náměstí či Železnou ulici vedoucí od Stavovského divadla na Staroměstské náměstí.

"Údaje v kontrolním protokolu byly získány v souladu se zákonem, jsou zcela srozumitelné, jednoznačné a nevyvolávají pochybnosti o průběhu popisovaných jednání," odmítl pak soud námitky firmy, že prověrky proběhly nezákonně. Jejich výsledky měla k dispozici a mohla se vůči nim v řízení vedeném bankou standardně bránit.

Mezi velkými směnárníky

Společnost se na českém trhu řadila mezi velké směnárníky. V roce 2016 dosáhly její transakce objemu 162,1 milionu korun za nákup cizích měn a 162,4 milionu za jejich prodej. Jak soudkyně upozornila, na praktiky firmy si v letech 2014 až 2017 klienti stěžovali opakovaně.

Kvůli chování personálu a nevýhodným kurzům o ní média v té době psala jako o nejhorší směnárně v Praze. Už v roce 2016 na praktiky upozornil také reportér Janek Rubeš, směnárnu zařadil mezi nejhorší turistické pasti v Praze. Před výměnou peněz varovali i oklamaní zákazníci v recenzích na internetu. 

Mluvčí České národní banky Všetíčková potvrdila, že od března 2018 společnost žádné směnárny neprovozuje. Právě tehdy banka rozhodla o odejmutí licence. Díky aktuálnímu verdiktu soudu to tak zůstane. Firma proti němu může vznést kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ale nemá odkladný účinek.

"K této věci se bohužel nemohu bez pokynu společnosti Chequepoint, který nemám, vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz k rozsudku advokát firmy Jan Pořízek. Jejím vlastníkem je Chequepoint Group Limited se sídlem na Kypru. Od roku 2014 společnost neodevzdává výroční zprávy do veřejného rejstříku, což je přitom zákonná povinnost.

 

Právě se děje

Další zprávy