Směnárník za 15 let do banky nanosil na 90 miliard. Policie případ loni odložila

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2021 11:50
Směnárník z Ústí nad Labem během 15 let nanosil do banky v přepočtu téměř 90 miliard korun. Peníze ukládal na svůj soukromý účet v eurech a zpět vybíral v dolarech, zjistil Radiožurnál. Odkud peníze pocházely, není jasné. Kriminalisté celou věc prověřovali s podezřením na praní špinavých peněz z Ruska, loni nakonec případ odložili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle zjištění Radiožurnálu měl majitel malé směnárny v průběhu let nanosit dohromady na 90 miliard do pražské pobočky Raiffeisenbanky. Vozil je vlakem v nenápadném kufříku nebo tašce. Odkud přesně velké sumy peněz pocházejí, přitom není jasné. Podezření kriminalistů na praní špinavých peněz z Ruska se nepodařilo prokázat, policie tak případ minulý rok odložila. 

Peníze na účtu směnárníka nikdy dlouho nevydržely. "V podstatě vzápětí je totiž vybíral zpátky, tentokrát už ale v dolarech," popsal jeden ze zdrojů Českému rozhlasu. Pracovníci specializovaného Finančního analytického úřadu z dokladů banky vypočítali, že jen za jedno čtvrtletí roku 2014 muž z Ústí nad Labem protočil v bance šest miliard korun. První vklady měl provést v roce 2006, poslední minulý rok.

Podezření policie získala i proto, že vysoké vklady ani zdaleka neodpovídaly obratu malé směnárny, kterou muž vlastnil. "Denně to mohlo být tisíc, maximálně dva tisíce eur. Záleželo, jestli si přišly vyměnit ženy, které pracovaly v Německu," popsala Radiožurnálu obvyklý provoz směnárny jedna z bývalých zaměstnankyň.

Podle zjištění Radiožurnálu se banka na původ peněz muže opakovaně ptala. Směnárník podle zdrojů blízkých vyšetřování reagoval čestným prohlášením, že zná české zákony proti praní špinavých peněz a nic takového nedělá. Následně uváděl, že jsou to půjčky jiných směnárníků nebo obraty z jiných směnáren. Názvy ale původně odmítl sdělit, zdůvodnil to obavami o vlastní bezpečnost, proto Raiffeisenbank o transakcích informovala Finanční analytický úřad. Jeho pracovníci podle Radiožurnálu vypočítali z dokladů banky, že muž například jen za jedno čtvrtletí roku 2014 "protočil" v bance šest miliard korun.

Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku

"Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku a dolary se tam zase po směně s největší pravděpodobností vracely," řekl Radiožurnálu jeden ze zdrojů.

Mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká případ nechtěla kvůli bankovnímu tajemství a spolupráci se státními úřady komentovat. Podle ní ale banka u velkých vkladů původ peněz detailně zkoumá. Případ nyní prověřuje i Česká národní banka. Její mluvčí věc podle Radiožurnálu odmítla s odkazem na povinnost mlčenlivosti jakkoliv komentovat.

Podle zdrojů Radiožurnálu podnikatel jako původ peněz nakonec označil dvě směnárny poblíž Václavského náměstí v Praze, které jsou podle veřejně dostupných informací v obchodním rejstříku v rukách ruských vlastníků.

Server uvedl, že kriminalisté se o ústeckého podnikatele zajímali už před třemi lety, kdy prověřovali případ směnárnice z Děčínska, která postupně přinesla do bank za čtyři roky zhruba 12 miliard korun v hotovosti a nakonec se zastřelila. I ona velké částky vysvětlovala výnosy ze sítě směnáren, kterou jako zaměstnankyně jejich provozovatele řídila. Ani v jejím případě policisté neprokázali nelegální původ peněz a kauzu loni odložili. Během prověřování jejího případu policisté přišli na to, že ústecký směnárník vkládá na bankovní konto ještě větší sumy, doplnil Radiožurnál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy