Chartisty se zastal Pelikán, Vězeňská služba ho přesto propustí. Nejde ho zaměstnat, tvrdí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
28. 7. 2017 19:56
Chartista Jiří Středa, který získal ocenění za 3. odboj, má být definitivně propuštěn od Vězeňské služby. Chartista vede boj o své místo už od minulého roku, výpověď dostal kvůli nesplněným psychotestům. Podle Středy se jedná o pomstu za to, že kritizoval poměry ve vězeňské službě. Chartisty se ve sporu se Vězeňskou službou dříve zastal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Teď si s chartistou domluvil schůzku, aby s ním problémy prodiskutoval.
Jiří Středa s ministrem obrany Martinem Stropnickým.
Jiří Středa s ministrem obrany Martinem Stropnickým. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Oceněný chartista Jiří Středa přišel o místo řidiče ve věznici v Olomouci poté, co neudělal psychotesty. Podle vyhozeného muže však šlo o pomstu za to, že kritizoval poměry ve Vězeňské službě. Tvrdí, že testy byly příliš těžké.

Muže se v dubnu zastal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který rozhodnutí o propuštění Středy zrušil. Tím se však chartista dostal do bezvýchodné situace: Výpověď sice neplatila, ale stále neměl psychotesty, a tak nemohl být ani zaměstnán.

V polovině července Středovi z věznice v Olomouci přišel dopis, ve kterém ho nadřízení informovali, že začalo řízení o jeho propuštění. "Budeme se znovu odvolávat. Je to stále dokola. Nabídli mi, že bych mohl být řidičem civilistou, to už jsem ale i teď. Pracuji v dopravním podniku v Olomouci," komentoval situaci Středa.

Aby se situace vyřešila, má se setkat přímo s ministrem Pelikánem. "Pan ministr o tomto případu ví, a právě z toho důvodu naplánoval s panem Středou v příštím měsíci schůzku. Před ní není možné nějaké závěry vyvozovat," odpověděla Tereza Schejbalová, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Vězeňská služba se k případu podrobněji vyjadřovat nechtěla, mluvčí Petra Kučerová pouze uvedla, že organizace "v této věci musí postupovat a postupuje dle dikce zákona o služebním poměru".

Vězeňskou službu zastupuje právník z Nezávislého odborového svazu policie České republiky Petr Tomek. Ten se k případu nechce vyjadřovat. V obecné rovině však konstatoval, že psychotesty platí nejméně po dobu dvou let. Středa se navíc v roce 2016 ucházel během svého působení ve Vězeňské službě o místo v cizinecké policii. A tehdy už psychotesty neudělal. "Jsou téměř stejné," dodal Tomek.

Středa tvrdí, že je na něm kvůli jeho aktivitám stigma a v bezpečnostních složkách ho nechtějí zaměstnat. Když ve vazební věznici v Olomouci upozornil na problémy ve školení řidičů, převeleli ho nadřízení o 374 kilometrů dál od jeho bydliště, říká.

Nesrovnalosti v případu

I podle ministra Pelikána má případ řadu nesrovnalostí. Například nové a neúspěšné Středovy psychotesty nemohly být porovnány s těmi starými, jak žádal.

Podle jeho nadřízených byly skartovány. Po zájmu Pelikána se však některé složky našly. "V únoru přišlo vyjádření od generálního ředitele (Petra Dohnala), že informace o skartaci byla 'mylná'. Účastník tímto dokládá účelovost celého služebního řízení," píše ministr v rozhodnutí, díky němuž měli vzít Středu zpět.

Středa je aktivista, který v roce 1978 podepsal Chartu 77. Po revoluci působil v charitativních misích v Kosovu a od ministra obrany Martina Stropnického byl minulý rok vyznamenán za 3. odboj.

 

Právě se děje

Další zprávy