Chalupa otevírá cestu ke "Klausově" lanovce na Šumavě

Pavel Baroch
28. 12. 2011 17:34
Aktuálně.cz získalo návrh nové zonace šumavského parku. Vědci se bouří
Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Vimperk - Ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi se zatím nedaří přesvědčit významnou skupinu českých vědců, aby mu posvětili jeho plán na novou zonaci šumavského národního parku.

Vědci v čele se Stínovou vědeckou radou Národního parku Šumava se bouří i proto, že zonace otevírá cestu pro novou lanovku v jednom z nejvzácnějších území parku.

"Zcela nepřijatelné je i bezprecedentní umístění koridoru pro lanovku na Hraničník v jedné z nejcennějších částí národního parku v masivu Smrčiny," uvádí se ve stanovisku stínové rady.

Jde o lanovku, která má propojit českou stranu Šumavy s rakouským areálem Hochficht, o stavbu v oblasti, kterou proslavil Václav Klaus svým výrokem, že by chtěl být prvním, kdo tudy sjede na lyžích.

Lanovka jako symbol nové Šumavy

Redakci Aktuálně.cz se podařilo získat návrh ministerstva životního prostředí na novou zonaci parku, kde je v jihovýchodním výběžku parku směrem na Hraničník patrný koridor mezi prvními zónami národního parku.

Návrh zonace Národního parku Šumava z dílny ministerstva životního prostředí. V jihovýchodním výběžku parku je patrný koridor na Hraničník:

Foto: MŽP

Lanovka se stala symbolem boje o to, kam bude směřovat největší český národní park. Její stavbu prosazují šumavské obce a Jihočeský kraj. Slibují si od ní zvýšení zaměstnanosti v regionu. Protestují proti ní naopak přírodovědci a další vědecké instituce nebo ekologické organizace, podle nichž by lanovka nenávratně poškodila kus vzácné šumavské přírody.

Přerušený kulatý stůl

Kvůli protestům vědců ministr Chalupa (ODS) přerušil jednání u kulatého stolu, kde se o podobě nového zákona o Národním parku Šumava jednalo. Vědci tvrdí, že vedení ministerstva stejně neakceptuje jejich odborné připomínky.

"Návrh zákona se ubírá směrem, který bude ohrožovat samotnou podstatu poslání národního parku a u toho skutečně nemůžeme asistovat," řekl předseda Stínové vědecké rady šumavského parku Jakub Hruška. Vědcům mimo jiné vadí příliš malá rozloha prvních, nejcennějších zón parku.

Chalupa a Klaus na Šumavě.
Chalupa a Klaus na Šumavě. | Foto: Tomáš Jiřička

Podobný názor na navrhovanou zonaci parku vyjádřila i další vědecká pracoviště včetně Centra pro výzkum biodiverzity, několika ústavů Akademie věd nebo přírodovědeckých fakult v Praze a Českých Budějovicích.

Individuální jednání

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa sice jednání u kulatého stolu přerušil, ale tím diskusi s vědci či šumavskými starosty neukončil.

"Momentálně probíhají individuální konzultace s řadou účastníků kulatého stolu. Věřím, že debaty dokončíme a práce na novém zákoně budou ukončeny velice, velice brzy," sdělil Aktuálně.cz Chalupa prostřednictvím krátké textové zprávy.

První zóna? Třetí? Ne, druhá

Redakce Aktuálně.cz oslovila Chalupu rovněž s dotazem, zda navrhovaná zonace šumavského parku znamená, že se už počítá se stavbou nové lanovky na Hraničník.

"Dokud nebude celá záležitost zonace dodiskutována, a to zatím není, nebudu se k dílčím záměrům vyjadřovat," reagoval Chalupa v krátké textové zprávě.

"Obecně platí jedna věc: část kulatého stolu by si přála tuto celou oblast v první zóně, druhá skupina stolu, zejména legálně zvolení zástupci obcí, by si přála tuto oblast v zóně třetí. Dosavadní návrh uvažuje o druhé zóně," dodal Chalupa.

Jihočeský hejtman a stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola z ČSSD prosazuje stavbu lanovky už několik let.

"Lanovku bychom chtěli, ale v národním parku by přednostně měla vítězit ochrana přírody před jinými zájmy," řekl Aktuálně.cz Zimola, podle něhož se nyní zpracovává posudek vlivu lanovky na životní prostředí (EIA).

Přibližná trasa lanovky.
Přibližná trasa lanovky. | Foto: Aktuálně.cz

Na lanovku se zapomnělo?

Jihočeský hejtman upozornil, že zařazení koridoru do druhé, méně vzácné a chráněné oblasti by lanovce stejně nepomohlo, protože se ve druhé zóně nesmí také objekty stavět.

"Proč tam tedy ten koridor je?" poznamenal předseda Stínové vědecké rady šumavského národního parku Jakub Hruška, podle něhož by měla být celá oblast Smrčiny v první, nejcennější zóně.

Jedno vysvětlení přece jen Hruška má. V chystaném zákoně o Národním parku Šumava se sice píše, že se ve druhých zónách nesmí zřizovat lyžařské sjezdovky nebo vleky, ale o lanovce tam není ani slovo.

 

Právě se děje

Další zprávy