Na Šumavě se už maluje trasa nové lanovky do Rakouska

Pavel Baroch
10. 7. 2011 7:20
Ekologické Hnutí Duha předpokládá, že krajský územní plán napadne u soudu
Foto: Pavel Baroch

Nová Pec - Kontroverzní lanovka na šumavský kopec Hraničník, která má protnout tamní mimořádně vzácnou přírodu, začíná nabývat konkrétní podoby.

Architektonická a projekční kancelář Atelier 8000 na základě zadání Jihočeského kraje připravuje varianty toho, kudy by lanovka ve vymezeném koridoru od místa zvaném Na Klápě směrem na rakouskou hranici měla vést.

"Měli bychom být hotovi na podzim," řekl Aktuálně.cz spolumajitel kanceláře Martin Krupauer. Různé varianty se současně posoudí podle vlivu na okolní přírodu. Na Hraničníku se totiž dochovaly pralesovité lesy, v oblasti hnízdí i chráněný tetřev.

Firma začala posuzovat trasu lanovky poté, co se ředitelem Šumavského národního parku stal Jan Stráský, který její stavbu ještě před svým jmenováním prosazoval. Teď se k ní nechce podrobněji vyjadřovat, dokud nebudou k dispozici dokumenty o jejím dopadu na šumavskou přírodu.

Stráský vybírá mezi lanovkou a auty

Lanovka má umožnit českým lyžařům jednodušší přístup na rakouské sjezdovky v areálu Hochficht, kam jinak musí jezdit auty zajížďkou.

"Taková spojnice by samozřejmě mohla být, ale nesmí to ohrozit přírodu," řekl Aktuálně.cz Stráský, podle něhož je důležité i to, aby cesta lanovkou byla ekologičtější než doprava auty.

Kraj ještě neschválil územní plán

Jihočeský kraj si vybral ve výběrovém řízení Atelier 8000 na zpracování tohoto projektu, přestože zastupitelé ještě neschválili zásady územního rozvoje, které s lanovkou počítají.

"Děláme si to s předstihem," řekl Aktuálně.cz Radek Boček z odboru regionálního rozvoje jihočeského krajského úřadu. Dodal, že poslední verze je vyjednaná se všemi dotčenými orgány, takže by v polovině září měla být schválená.

Přísně chráněný tetřev.
Přísně chráněný tetřev. | Foto: Archiv

Hnutí Duha plánuje žalobu

Jenže ekologické Hnutí Duha je připraveno podat na krajský územní plán žalobu k soudu. Důvodem je právě lanovka na Hraničník, s níž sdružení nesouhlasí, protože povede první zónou Národního parku Šumava.

"Pokud bude územní plán schválen tak, jak je nyní připraven, určitě se obrátíme na soud," potvrdil Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Radek Boček z jihočeského krajského úřadu uvedl, že postup, který v případě kontroverzní lanovky zvolili - příprava takzvaného regulačního plánu - je nejtransparentnější metoda. K dokumentu se pak kromě šumavského parku či ministerstva životního prostředí budou moci vyjádřit obce, majitelé pozemků či nevládní organizace.

Jeden z nejkontroverznějších projektů v kraji

Boček si uvědomuje, že lanovka je plánována nejcennějšími oblastmi šumavského parku. Může se podle něj nakonec ukázat, že dopady na životní prostředí by byly neúnosné, takže se nakonec nebude nic stavět.

"Je to jeden z nejkontroverznějších projektů v jihočeském kraji," řekl Aktuálně.cz. "Už teď se například rozběhly práce na biologickém posouzení záměru."

Přibližná trasa lanovky.
Přibližná trasa lanovky. | Foto: Aktuálně.cz

Stožár jako Eiffelovka

Radek Boček uvedl, že současné hledání variant, kudy lanovka povede, má vyloučit i technické nesmysly. Například se uvažovalo o tom, že by lanovka vedla nad stromy, aby se nemusely kácet.

"Jenže se ukázalo, že by na Hraničníku musel být stožár vysoký jako Eiffelovka," poznamenal Boček, podle něhož je také nereálná varianta vyhloubil na kopec asi tříkilometrový tunel.

Boček uvedl, že při současném prověřování se posuzují i takové technické detaily jako počet sloupů, jejich přesné rozmístění nebo výška stožářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy