Na Šumavě se už maluje trasa nové lanovky do Rakouska

Pavel Baroch
10. 7. 2011 7:20
Ekologické Hnutí Duha předpokládá, že krajský územní plán napadne u soudu
Foto: Pavel Baroch

Nová Pec - Kontroverzní lanovka na šumavský kopec Hraničník, která má protnout tamní mimořádně vzácnou přírodu, začíná nabývat konkrétní podoby.

Architektonická a projekční kancelář Atelier 8000 na základě zadání Jihočeského kraje připravuje varianty toho, kudy by lanovka ve vymezeném koridoru od místa zvaném Na Klápě směrem na rakouskou hranici měla vést.

"Měli bychom být hotovi na podzim," řekl Aktuálně.cz spolumajitel kanceláře Martin Krupauer. Různé varianty se současně posoudí podle vlivu na okolní přírodu. Na Hraničníku se totiž dochovaly pralesovité lesy, v oblasti hnízdí i chráněný tetřev.

Firma začala posuzovat trasu lanovky poté, co se ředitelem Šumavského národního parku stal Jan Stráský, který její stavbu ještě před svým jmenováním prosazoval. Teď se k ní nechce podrobněji vyjadřovat, dokud nebudou k dispozici dokumenty o jejím dopadu na šumavskou přírodu.

Stráský vybírá mezi lanovkou a auty

Lanovka má umožnit českým lyžařům jednodušší přístup na rakouské sjezdovky v areálu Hochficht, kam jinak musí jezdit auty zajížďkou.

"Taková spojnice by samozřejmě mohla být, ale nesmí to ohrozit přírodu," řekl Aktuálně.cz Stráský, podle něhož je důležité i to, aby cesta lanovkou byla ekologičtější než doprava auty.

Kraj ještě neschválil územní plán

Jihočeský kraj si vybral ve výběrovém řízení Atelier 8000 na zpracování tohoto projektu, přestože zastupitelé ještě neschválili zásady územního rozvoje, které s lanovkou počítají.

"Děláme si to s předstihem," řekl Aktuálně.cz Radek Boček z odboru regionálního rozvoje jihočeského krajského úřadu. Dodal, že poslední verze je vyjednaná se všemi dotčenými orgány, takže by v polovině září měla být schválená.

Přísně chráněný tetřev.
Přísně chráněný tetřev. | Foto: Archiv

Hnutí Duha plánuje žalobu

Jenže ekologické Hnutí Duha je připraveno podat na krajský územní plán žalobu k soudu. Důvodem je právě lanovka na Hraničník, s níž sdružení nesouhlasí, protože povede první zónou Národního parku Šumava.

"Pokud bude územní plán schválen tak, jak je nyní připraven, určitě se obrátíme na soud," potvrdil Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Radek Boček z jihočeského krajského úřadu uvedl, že postup, který v případě kontroverzní lanovky zvolili - příprava takzvaného regulačního plánu - je nejtransparentnější metoda. K dokumentu se pak kromě šumavského parku či ministerstva životního prostředí budou moci vyjádřit obce, majitelé pozemků či nevládní organizace.

Jeden z nejkontroverznějších projektů v kraji

Boček si uvědomuje, že lanovka je plánována nejcennějšími oblastmi šumavského parku. Může se podle něj nakonec ukázat, že dopady na životní prostředí by byly neúnosné, takže se nakonec nebude nic stavět.

"Je to jeden z nejkontroverznějších projektů v jihočeském kraji," řekl Aktuálně.cz. "Už teď se například rozběhly práce na biologickém posouzení záměru."

Přibližná trasa lanovky.
Přibližná trasa lanovky. | Foto: Aktuálně.cz

Stožár jako Eiffelovka

Radek Boček uvedl, že současné hledání variant, kudy lanovka povede, má vyloučit i technické nesmysly. Například se uvažovalo o tom, že by lanovka vedla nad stromy, aby se nemusely kácet.

"Jenže se ukázalo, že by na Hraničníku musel být stožár vysoký jako Eiffelovka," poznamenal Boček, podle něhož je také nereálná varianta vyhloubil na kopec asi tříkilometrový tunel.

Boček uvedl, že při současném prověřování se posuzují i takové technické detaily jako počet sloupů, jejich přesné rozmístění nebo výška stožářů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy