ČEZ hájí svůj postup v Bulharsku, zastal se ho Kalousek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 2. 2013 14:45
Energetický gigant tvrdí, že neporušil licenční podmínky ani bulharskou legislativu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení společnosti ČEZ odmítá, že by společnost porušila v Bulharsku licenční podmínky nebo místní legislativu.

"Jsme přesvědčeni, že došlo k politizaci problému, který byl spojen se zvýšením cen v prosinci," uvedl ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

Podobně hovoří i český prezident. "V Bulharsku jde o politický boj a ČEZ je nástroj, ne příčina," prohlásil podle České televize Václav Klaus.

Bulharský regulační úřad ve středu oznámil, že zahájil jednání o údajných pochybeních ČEZ v zemi, které by mohlo vést až k odebrání licence distribuční společnosti.

Podle Pleskače je ale pod silným politickým vlivem i samotný regulační úřad.

"Jsme připraveni bránit se soudní cestou, případně se obrátíme se stížností k Evropské unii. Doufáme, že k tomu nebude muset dojít a Bulharsko bude dodržovat zákony," uvedl na mimořádné tiskové konferenci.

Na ní předložil i celou řadu argumentů obhajující finanční politiku ČEZ v tamější lokalitě. V Bulharsku je prý nejnižší cena pro koncové zákazníky. Podle něj je navíc nesmyslné se domnívat, že o ceně elektřiny rozhoduje distributor.

Kalousek: ČEZ ani Česko v Bulharsku o nic nepřijde

Na stranu energetického giganta se postavil i ministr financí Miroslav Kalousek. "Bulharsko je zemí Evropské unie, regulátor zahájil s ČEZem správní řízení a já nepochybuji, že to řízení bude férové. Pokud by snad náhodou férové nebylo, tak jak společnost ČEZ, tak posléze jejich akcionář je připraven použít všech právních prostředků, aby společnost, a tedy i český stát, který je 70% vlastníkem, o nic nepřišel," uvedl Kalousek.

Dodal, že nemá obavy, že by český stát měl o něco v této lokalitě přijít. Bulharsko je totiž coby členský stát EU vázáno evropskou legislativou a společnými smlouvami o ochraně investic. "Jsem přesvědčen, že žádné neférové jednání nepřipustí," sdělil ministr financí.

Zdůraznil také, že investice ČEZ v Bulharsku je návratná. Od roku 2005, kdy ČEZ získal majoritu v bulharských distribučních společnostech, už kumulovaný hospodářský výsledek v zemi přesáhl prostředky vložené do investice.

"Ta investice je úspěšná a je návratná a není potřeba z ní vyvozovat žádné personální důsledky," dodal Miroslav Kalousek.

Bulharsko: Byl zahájen proces k odebrání licence

Bulharský regulační úřad ve středu na tiskové konferenci v Sofii zmírnil úterní prohlášení premiéra Bojka Borisova o chystaném odebrání licence bulharské odbočce firmy ČEZ.

Podle zástupce úřadu Andona Rokova licence odebrána nebyla, úřad zatím zkoumá rozsah případných pochybení. Proces směřující k odebrání licence byl nicméně zahájen. ČEZ má tři dny na odvolání, slyšení zástupců české firmy se uskuteční v půli dubna.

"Licence společnostem ČEZ Distribution a ČEZ Electro včera (v úterý) zrušena nebyla, ale proces směřující k jejímu odebrání byl zahájen," řekl Rokov podle agentury Focus. Oznámil, že slyšení držitelů licence z obou společností je naplánováno na 16. dubna.

"Cílem těchto procedur je přesvědčit se o tom, že způsobená pochybení jsou natolik závažná, že může k odebrání licence dojít, aniž by to vyvolalo negativní následky," řekl Rokov. "Jakmile bude proces u konce, můžeme sáhnout k tomuto extrémnímu kroku a licenci odebrat," dodal.

Kvůli elektřině padla bulharská vláda

Protesty proti vysokým cenám elektřiny dohnaly ve středu bulharského premiéra Bojka Borisova k podání demise.

"Nechci být svědkem krveprolití v ulicích, nehodlám přihlížet, jak budovu parlamentu ohrazují ostnatým drátem," řekl premiér v parlamentu, kam přišel se všemi ministry.

Protesty proti distributorům elektřiny trvají už několik týdnů, ovšem situace eskalovala v neděli, kdy do ulic více než dvaceti bulharských měst vyšly tisíce lidí. A během střetů s policií dokonce tekla krev.

Bulhaři se bouří proti účtům za elektřinu, které mnohdy převýšily jejich měsíční příjem. Dožadují se proto mimo jiné znárodnění distribučních sítí, které jsou v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.

Úřady už v úterý kvůli snaze o zmírnění napětí oznámily, že zahájí proces odebrání licence ČEZ, jelikož podle prokuratury "systematicky porušoval" pravidla. Česká energetická skupina ČEZ jakákoli pochybení, kvůli kterým by o licenci mohla přijít, odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy