Liberec - Společnost ČEZ plánuje, že by v Liberci postavila geotermální elektrárnu, která k roztáčení turbín využívá teplo z hlubin země.
Zatím firma udělala první krok: Tento týden vypsala výběrové řízení na firmu, která by vyhloubila dvoukilometrový průzkumný vrt. "Jsme na úplném začátku," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. I kdyby šlo všechno podle představ, nebude geotermální elektrárna stát dříve než za čtyři roky.
Elektrárenská společnost navazuje na původní plány města Liberce, s nímž na projektu spolupracuje. "My poskytneme pozemky a zkušenosti, ČEZ to celé zainvestuje," citoval náměstka libereckého primátora Iva Palouše deník E15, který o záměru informoval jako první.
Levný provoz, drahá stavba
Ačkoli výroba proudu v geotermální elektrárně je poměrně levná, její stavba je naopak velice nákladná. Jen průzkumný vrt by mohl stát až 250 milionů korun.
"Provoz tohoto čistého zdroje energie je skutečně velmi levný, ale náklady na jeho vybudování jsou oproti například větrným elektrárnám hodně vysoké," konstatoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dodal, že v Česku existuje několik oblastí s potenciálem pro využití geotermální energie a Liberecko je jednou z nich. Elektrárna by měla mít výkon v jednotkách megawatt. Pro srovnání: Jeden blok Temelína má tisíc megawatt.
Děčín posílá teplo do bytů
ČEZ není prvním, kdo by se v Česku zaměřil na využívání geotermální energie. Například Děčín už několik let využívá tepla z podzemí na vytápění asi poloviny bytů ve městě.
Plány na využívání geotermální energie pro vytápění bytů a výrobu elektřiny mají také Litoměřice, Pardubice, Nová Paka, Lovosice a další města.
"Pracujeme na tom, ale nebude to rozhodně zítra, i když bychom si to vzhledem k cenám energií přáli," řekl Aktuálně.cz lovosický starosta Jan Kulhánek. Dodal, že jejich elektrárna by měla stát více než miliardu korun. Města spoléhají na to, že získají peníze z evropských fondů.