Energie z jádra? Možná až 77 procent českého proudu

Pavel Baroch
3. 11. 2008 19:39
Navrhuje to nezávislá Pačesova energetická komise
Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z jádra by se v budoucnu mohly vyrábět až tři čtvrtiny české elektrické energie. Ve svých závěrech to uvádí nezávislá komise, která pro vládu připravila návrhy dalšího vývoje energetiky v zemi.

Expertní tým pod vedením předsedy Akademie věd Václava Pačese jako jednu z možností navrhl v období let 2020 až 2030 prodloužit životnost současných jaderných reaktorů v Dukovanech a Temelíně na 60 let a zároveň postavit nové bloky.

"Dosáhnout lze až takového podílu, který je dnes například ve Francii (77 procent)," uvedla komise v kapitole o jaderné energetice.

Zatím se v jaderných elektrárnách vyrábí asi třetina českého proudu. Jádro by podle komise mělo v budoucnu nahradit postupně odstavované uhelné elektrárny a zároveň krýt narůstající spotřebu elektřiny.

"Nemůžeme a nechceme tvrdit, že bez jaderné energetiky dojde v námi sledovaném období v české energetice k naprostému kolapsu. Upozorňujeme však, že bez jaderné energie bude česká energetika dražší, s možností hlubší destabilizace a silnější závislostí na vnějších zdrojích," konstatoval expertní tým.

Zástupci zelených se postavili proti

Ve svých názorech na další vývoj jaderné energetiky ovšem devítičlenná expertní komise není jednotná. Dva její členové, které nominovala Strana zelených - Edvard Sequens a Vladimír Vlk - se postavili proti výraznému nárůstu energie z jádra.

Foto: Ondřej Besperát

"Já ani kolega Vlk s něčím takovým samozřejmě nesouhlasíme," řekl Aktáulně.cz Edvard Sequens. Zelení kladou mnohem větší důraz na energetické úspory a obnovitelné zdroje energie.

Komise je proto ve svých návrzích pro vládu mírnější. V kapitole o jádru sice uvádí, že by se podíl jaderné energetiky mohl za dvacet let více než zdvojnásobit, v závěrečných doporučeních už hovoří jen obecně.

Foto: Ondřej Besperát

"Diskuse k jaderné energetice byla velmi obtížná," uvedla Pačesova komise. "Některé přetrvávající rozpory jsme řešili cestou příloh, kde jsou názorové rozdíly vyloženy. Jako společný závěr je možno uvést, že jaderná energetika je považována za jednu z variant výroby elektrické energie a tepla."

Pačes: Je to politika

Předseda komise Václav Pačes potvrdil, že se do výsledků práce komise - včetně jaderné energetiky - silně promítly politické názory. "Je to naprosto politická záležitost," řekl Aktuálně.cz.

Dodal, že podle jeho názoru se Česko bez dalšího rozvoje jaderné energetiky neobejde. Sám věří reaktorům nové generace, které jsou mnohem účinnější.

Elektrárenská společnost ČEZ chystá rozšíření Temelína o další dva bloky. Požádala už ministerstvo životního prostředí o ekologický audit.

"Bez jádra se v příštích desetiletích neobejdeme, tím jsem si jist," prohlásil na pondělním Energetickém fóru v Bratislavě premiér Mirek Topolánek.

Čekání na oponentní zprávu

Odpůrci i příznivci jaderné energetiky teď očekávají závěry dalšího týmu expertů, který prověřil práci Pačesovy komise a v pondělí ji měl předat premiérovi Mirku Topolánkovi.

V případě jaderné energetiky návrhy Pačesovy komise na stavbu nových bloků oponentní tým odsouhlasil. Kritizoval ovšem to, že Pečesova komise neposoudila ve svých scénářích ve výhledu do roku 2050 využití dostupných zásob hnědého uhlí za hranicemi současných limitů těžby v severozápadních Čechách.

 

Právě se děje

Další zprávy