Čeští politici hodnotí evropské volby. Velmi opatrně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 5. 2012 16:00
Od výsledku francouzských voleb si zástupci levice slibují konec škrtů v EU
Volby v Řecku.
Volby v Řecku. | Foto: Reuters

Praha - Čeští politici jsou vesměs opatrní v odhadech, co znamená pro další vývoj v EU výsledek řeckých parlamentních voleb po oslabení proevropských stran.

Od výsledku francouzských prezidentských voleb, v nichž socialista François Hollande porazil dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho, si pak zejména zástupci levice slibují ústup od politiky škrtů i na unijní úrovni.

Výsledky obou voleb by měly podle europoslance ODS Jana Zahradila "evropský establishment konečně probrat".

Voliči se přiklonili k národním politikům, kteří jim na jejich otázky nabízejí národní odpovědi, jakkoli mohou být populistické, uvedl. "Iluze 'evropských' řešení berou definitivně za své," dodal Zahradil.

Premiér Petr Nečas varoval, že EU by mohlo ohrozit, ustoupila-li by snaze povzbudit ekonomický růst za cenu prohloubení rozpočtových schodků místo rozpočtové odpovědnosti.

Francouzské volby podle europoslance ČSSD Richarda Falbra nicméně ukázaly na to, že se "stát dá řídit i jinak než jen za pomoci konzervativně liberálního přístupu, který destabilizuje evropský sociální model".

Optimismus i obavy z antisystémových stran

Sociální demokraté už v neděli označili Hollandovo vítězství za další silné povzbuzení po úspěchu partnerských stran v Dánsku a na Slovensku.

Místopředseda a zahraniční expert ČSSD Lubomír Zaorálek byl poměrně optimistický i v hodnocení řeckých voleb. Podle něj se žádná z unijních zemí dosud kvůli krizi neuchýlila k protekcionismu a neobrátila se k EU zády.

"Kooperace je věcí společného zájmu. Navzdory obtížnému vývoji v Řecku nedojde k zásadní změně ani řeckého postoje," míní.

Výsledky nedělních voleb podle europoslance a místopředsedy KSČM Jiřího Maštálky ukazují na mírný vzestup evropské levice, která v nich dokázala zúročit protesty proti tvrdým úsporným opatřením.

Situace ale zejména v Řecku neskýtá podle něj záruky, že se podaří nastartovat programy vedoucí ke zlepšení ekonomické a sociální situace v zemi.

Prohlédněte si, jak se v Řecku volilo:

Europoslankyně a lidovecká prezidentská kandidátka Zuzana Roithová si nicméně myslí, že může nastat velký problém, pokud by se prosadili "antisystémoví" neonacisté a komunisté.

Domnívá se, že by se řecké volby mohly opakovat za pár měsíců. Postoj Francie v EU by mohl podle Roithové ovlivnit výsledek červnových parlamentních voleb ve Francii. "Ale prezident Hollande je umírněným odborníkem, který do debaty o euru přinese novou krev," dodala.

"Dnešní svět stojí před mnoha vážnými výzvami, v němž Francie a vy osobně budete nepochybně hrát významnou roli," uvedl v blahopřání Hollandeovi prezident Václav Klaus.

Dosavadní řecké vládní proevropské strany - pravicová Nová demokracie a levicový Pasok - ztratily v nedělních volbách většinu parlamentu; chybět jim asi budou dva hlasy.

Podporu chtějí vyjednat se spíše euroskeptickými konzervativci a malou stranou Demokratická levice, které dosud spolupráci vylučovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy