Ať žije král! Portrét nového prezidenta Francie

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
15. 5. 2012 11:30
Francois Hollande složil prezidentskou přísahu. Seznamte se
Střídání stráží v Elysejském paláci. Novým prezidentem Francie je Francois Hollande.
Střídání stráží v Elysejském paláci. Novým prezidentem Francie je Francois Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Jsou stejně staří, oba jsou v politice už hezkou řadu let. Přesto byste ve Francii jen stěží našli dva politiky, kteří jsou tolik rozdílní.

Nicolas Sarkozy, po posledních volbách "ten poražený", je prototypem velitele, který umí zmobilizovat davy. Brilantní řečník, co se nikdy nebál říkat věci na rovinu a tu a tam si vypůjčit i hodně ošklivá slova, která jinak používá spíš francouzská krajní pravice.

Prostě šarmantní, hyperaktivní Francouz, o němž se už zamlada mluvilo jako o rozeném vůdci.

Nic z toho ale Sarkozymu před devíti dny nepomohlo.

Prezidentské volby ve Francii jsme sledovali živě. Online najdete ZDE.

Prohrál jak v prvním, tak ve druhém kole letošních francouzských prezidentských voleb. A to zrovna s mužem, do nějž by to ještě před pár měsíci nikdo neřekl. A kdo nastoupil vlastně jen jako náhradník za sexuální aférou znemožněného Dominiqua Strauss-Kahna.

Oslavy v Lyonu.
Oslavy v Lyonu. | Foto: Reuters

Prostě jen "normální"

Francois Hollande, který v úterý v Paříži složil slavnostní prezidentskou přísahu, sice nad Sarkozym v předvolebních průzkumech - nejprve jasně, později těsně - vedl, Francouzi z něj však dlouho nebyli nijak nadšení. Vyčítali mu, že je příliš nudný, nevýrazný, že neumí zaujmout.

Sám Hollande jim to vlastně nikdy pořádně nevyvracel. Říkal o sobě, že je prostě "normální". V narážce na aféry svého protivníka, který po volbách v roce 2007 francouzské spoluobčany hned několikrát rozzuřil svými okázalými cestami a drahými dovolenými. 

Kdo by si ale myslel, že si Francois Hollande nevěřil, je na omylu. "Budu jasný, zřetelný a jednoduchý - Francouze přesvědčím," říkával už během předvolební kampaně.

Obrazem: Co se dělo před volbami?

Konec pana Pudinga

Pravdou je, že Hollande, nový prezident Francie, za sebou nemá žádnou výraznější zahraniční zkušenost. Nikdy dokonce neseděl v žádné francouzské vládě.

Francois Hollande volí doma v Tulle.
Francois Hollande volí doma v Tulle. | Foto: Reuters

Neznámým "politikem z provincie", nad kterým by francouzská elita mohla ohrnovat nos, ale také není. Syn lékaře ze severofrancouzského Rouenu má diplom hned ze tří prestižních univerzit.

Už jako dvacetiletý mladík pracoval ve volebním týmu pro Francoise Mitterranda.

Za svým si dokázal jít i v osobním životě. Jen málokdo si dnes umí představit, že od roku 2010 zvládl zhubnout o víc než deset kilo.

Ještě před pár lety byl tak obézní, že se mu ve Francii přezdívalo "Flanby", což je známá značka francouzského karamelového pudingu.

Ve stínu manželky

Figura ale není jedinou změnou, kterou má nový francouzský prezident na kontě. V Socialistické straně stál dlouho ve stínu své manželky - neúspěšné kandidátky na nejvyšší post v zemi Ségoléne Royalové, kterou v minulých volbách paradoxně porazil právě Nicolas Sarkozy.

Zlí jazykové dokonce tvrdí, že mnohem výřečnější Royalová byla dlouhá léta Hollandovou ženou a soupeřkou zároveň. Oba si s sebou do Elysejského paláce přivedl už zmiňovaný Mitterrand.

I když má se Ségoléne čtyři děti, "ženu svého života" našel Hollande až později.

Žije teď s novinářkou Valérií Trierweilerovou (kvůli níž ho Royalová vyhodila z domu). "Francoise Hollanda jsem požádala, aby opustil dům, užíval si svůj milostný románek v soukromí, přestože se už popisuje v knihách a novinách," napsala Ségoléne Royalová v knize, která vyšla po její neúspěšné kandidatuře na prezidentku.  

Jako květináč během předvolební kampaně.
Jako květináč během předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Radikální proměna

Podle francouzských médií z něj právě jeho přítelkyně Trierweilerová (odteď první dáma Francie) udělala to, čím je dnes. Za posledních několik málo týdnů totiž z muže s nulovým charismatem vyrostl pravý francouzský prezident.

Radikální proměna se asi nejvíce projevila v předvolební  televizní debatě s Nicolasem Sarkozym. Z politika, který se dříve profiloval spíš tím, že odrážel Sarkozyho výpady slovy "k tomu se nebudu vyjadřovat", se stal před kamerami pohotový - a dokonce chvílemi i velmi útočný - diskutér.

I když ještě neměl funkci jistou, celkem 16krát o sobě mluvil jako o prezidentovi. "Moi, président de la république," říkal.

Někteří komentátoři ho dokonce posléze označili za "učenlivého žáka Napoleona Bonaparta".

"Bylo to asi vůbec poprvé, co si na Flanbym někdo vylámal zuby," psali po debatě Hollandovi příznivci na Twitteru.

Pan Nudný získal konečně profil, dokonce s celkem ostrými hranami. A Francouzi to po zásluze ocenili.

 

Právě se děje

Další zprávy