Cesta provizí Rittiga: Offshore a šest účtů na Kypru

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 2. 2014 6:00
Klíčové byly smlouvy s offshorovou společností Cokeville Assets.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Ivo Rittig čelí s dalšími čtyřmi lidmi obvinění z praní špinavých peněz. Deník Aktuálně.cz zmapoval, jakým způsobem se peníze k podnikateli s vazbami na politiky údajně dostávaly.

K dopravení provize za předražené jízdenky pražské MHD k Rittigovi sloužily podle obvinění především poradenské smlouvy a zahraniční účty.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že vyšetřovatelé prověřovali například účty na Kypru, ve Švýcarsku či v USA.

Policie má také informace o tom, že obviněný Rittigův právník David Michal disponoval konty v Hong Kongu a Singapuru.

Začátek a konec

Podle vyšetřovatelů stál Ivo Rittig jak na samém počátku pochybné zakázky, tak byl konečným příjemcem minimálně části peněz, které z předražené zakázky vzešly.

"…je zřejmé, že Ivo Rittig se podílel a spoluřídil vytvoření pro DPP nevýhodných a účelových smluvních vztahů…," uvádí se v textu obvinění, kterému lobbista nyní čelí.

Podle závěrů policie společně se svými a nyní také obviněnými právníky Michalem a Markem Stubleym fakticky ovládali tiskárnu Neograph, která bez výběrového řízení získala zakázku dopravního podniku na tisk jízdenek pražské MHD.

Cenu za jízdenky firma postupně prostřednictvím dodatků bezdůvodně navyšovala. A následně 17 haléřů z každé jízdenky posílala na účet offshorové firmy sídlící v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, Cokeville Assets. Její jednatel Peter Kmeť je v současné době také mezi obviněnými.

Jak vyplývá z textu obvinění, offshorová společnost inkasovala po dobu trvání smlouvy zhruba 40 milionů korun.

Účelové využití

Tatáž firma hraje klíčovou roli i v další fázi, kdy peníze získané z předražené zakázky měly údajně putovat ke konečnému příjemci - Ivo Rittigovi.

Cokeville Assets zastoupený již zmíněným Kmetěm měl totiž podepsanou poradenskou smlouvu s Rittigem a právě ta podle vyšetřovatelů posloužila jako kanál k dopravení peněz. "…účelově využili smlouvu mezi Cokeville Assets a Ivo Rittigem," konstatují přímo vyšetřovatelé v textu obvinění.

Z kontraktu, který v pondělí zveřejnil sesterský deník Insider, vyplývá, že lobbista měl od Cokeville Assets inkasovat za poradenské služby 160 tisíc eur měsíčně (zhruba 4 miliony korun) a 40 % ze zisku. Peníze měly putovat ze švýcarského konta na Rittigův monacký účet.

Ještě se ukáže

Vyšetřovatelé ale v textu obvinění zároveň poznamenávají, že není přesně zřejmé, kolik peněz se touto cestou k Rittigovi dostalo.

Z podkladů, které má k dispozici Nadační fond proti korupci a se kterými policie pracovala, lze vyčíst pouze část transakcí. Podle těchto dokumentů obdržel Rittig od Cokeville Assets v době od 21. 10. 2008 do 17. 12. 2009, tedy v průběhu trvání zakázky dopravního podniku s Neographem, částku zhruba 21 milionů korun.

Ale vzhledem k tomu, že Rittig údajně inkasoval od této společnosti peníze i v předchozím období (například v letech 2007-8 zaznamenal protikorupční fond převod zhruba 73 milionů korun), nelze s jistotou tvrdit, že šlo pouze o provize z jízdenek.

Současně jsou ve hře ještě další varianty, jak se peníze mohly k Rittigovi dostávat.

"Těch transakcí tam bylo více, zřejmě fiktivní půjčky, které měly jen přelévat peníze, nákupy majetku atd.," řekl Aktuálně.cz advokát Václav Láska, který prováděl analýzu smluv dopravního podniku. "To se ještě ukáže. Sdělení obvinění je začátek cesty, nerad bych nyní na něco upozorňoval."

Hongkongské výhody

Klíčový transfer peněz mezi Cokeville Assets a Rittigem probíhal podle informací nadačního fondu často prostřednictvím zahraničních účtů.

Ivo Rittig vlastní například na Kypru hned šest účtů u dvou bank (Societe Generale a Laiki Bank). V každé pak měl otevřeny tři účty - zvlášť korunový, dolarový a na eura. Ze smlouvy, kterou uzavřel s Cokeville Assets je také zřejmé, že disponoval monackým kontem.

Podle informací fondu disponoval zahraničními konty také další z obviněných, již zmíněný právník Michal. Advokát měl údajně otevřeny účty v Hong Kongu a Singapuru.

"Nepochybně i přes tyto účty peníze v tomto případu tekly," uvedl ředitel fondu Petr Soukenka, podle nějž skýtá účet v Hong Kongu speciální výhody.

"Z účtu v Hong Kongu můžete poskytovat tzv. úvěry osobám v České republice, přičemž to, zda úvěr splatíte, nebo ne, nikdo neřeší," popisuje. "Jinými slovy, když vám nějaký subjekt z Hong Kongu půjčí 100 milionů a vy si za tyto peníze nakoupíte v Česku např. nemovitosti, nikdo na vás nemůže."

Deník Aktuálně.cz oslovil s otázkami také advokáta Michala, mobilní telefon však nezvedal a na dotazy položené e-mailem nereagoval. Otázky nechala bez odpovědi i Rittigova advokátka Karolína Babáková.

 

Právě se děje

Další zprávy