Českých zastoupení v cizině bude méně

Simona Holecová
2. 11. 2005 13:10
Praha - Ze seznamu českých úřadů v zahraničí má záhy zmizet například velvyslanectví v Peru či v Zimbabwe.
Čeští velvyslanci. Hlavy všech zastupitelských úřadů ČR ve světě se jednou za rok sjedou na pravidelné konzultace do Prahy. Fotografie ze srpna 2003.
Čeští velvyslanci. Hlavy všech zastupitelských úřadů ČR ve světě se jednou za rok sjedou na pravidelné konzultace do Prahy. Fotografie ze srpna 2003. | Foto: Aktuálně.cz

Již včera postihlo zeštíhlování diplomatické sítě konzulát v polské Vratislavi. Ten zavřel své brány přesně po čtyřech letech svého fungování. "Jsme součástí Evropské unie a tak není důvod, proč dále držet úřady, které mají na starosti zejména konzulární záležitosti," řekl Aktuálně ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Úředníci ve Vratislavi (příběh konzulátu zde) do loňského května vyřizovali zejména žádosti Poláků o pracovní povolení. Se společným vstupem do EU už však polští občané tyto dokumenty nepotřebují. Rovněž pasy už nejsou při cestování nezbytností. Další záležitosti pak může za Vratislav převzít třeba konzulát v nedalekých Katovicích.

Podobně již Černínský palác ukončil působení konzulátu v Košicích na Slovensku (plány slovenské vlády zde). "Další plány jsou takové, že budeme oslabovat počty konzulárních míst i na dalších zastoupeních v rámci EU. Místo nich potřebujeme v Evropě více českých diplomatů," dodal Svoboda.

Posilování diplomatických postů opět souvisí s českým členstvím v unii. Protože dosud nebyla schválena evropská ústava, která počítá s tím, že se země budou o předsednictví EU dělit, Česko si "šéfování" vyzkouší samostatně. Předsedat unii by mělo od června 2009.

"I proto je nutné mít více schopných diplomatů na dosud poddimenzovaných místech. Třeba v malých zemích jako je Dánsko," potvrdil šéf sněmovního výboru pro evropské záležitosti Pavel Svoboda (US-DEU).

Makedonské plány

Ministerstvo zahraničí navíc chce podle vysoce důvěryhodného zdroje otevírat zastoupení v dalších zemích, u kterých se očekává, že záhy požádají o členství v pětadvacítce.

"Připravuje se otevření zastoupení v Makedonii, kterou zatím spravuje velvyslanectví v Bělehradě. Chystá se též posílení všech ambasád na Balkáně," uvedl vysoký úředník, který si ovšem nepřál být jmenován. Podobné plány totiž podléhají diplomatickému režimu a je obvyklé, že dokud si dotyčné země nevymění nóty, tyto informace tají.

Sám Svoboda připustil, že jeho úřad chystá zastupitelský úřad v moldavském Kišiněvě, generální konzulát na východě Ukrajiny; brzy se má otevírat také konzulát v americkém Chicagu, kde žije početná krajanská komunita.

Plány na další české úřady v zahraničí ovšem kritizuje opozice. "Od roku 1998 vzniklo dvacet nových zastoupení, pro republiku je to příliš drahé," říká stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil (plány ODS zde), který ve své Modré šanci pro českou diplomacii naopak navrhuje zeštíhlení úřadů.

Konec Ria či Limy

To se ovšem chystá už dnes a nejen v rámci Evropské unie. Již citovaný zdroj potvrdil, že resort dokončuje kroky nezbytné k tomu, aby mohl k poslednímu dni letošního roku uzavřít generální konzulát v brazilském Rio de Janieru, rušení pak čeká i na další místa v Latinské Americe. "Již delší dobu se zvažuje konec velvyslanectví v Peru, ten je už nevyhnutelný. Otazník visel i nad zastoupením v uruguayském Montevideu," říká vysoký úředník Černínského paláce.

Zavírat se nejpozději do půl roku má také velvyslanectví v zimbabwském Harare.

Tyto informace však Černínský palác oficiálně odmítá: "Není to pravda. Takové kroky se na ministerstvu nepřipravují," uvedl mluvčí úřadu Vít Kolář.

Česko má nyní v cizině 90 velvyslanectví, 21 generálních konzulátů, 128 honorárních konzulátů a zhruba desítku dalších reprezentací.

 

Právě se děje

Další zprávy