Praha - Z Afghánistánu se ve čtvrtek odpoledne vrátili poslední příslušníci desáté jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT).
Jejich návratem se tak v podstatě uzavírá pětileté působení týmu, který se v provincii Lógar podílel jak na výcviku afghánských ozbrojených složek, tak na výstavbě škol, nemocnic nebo zařízení státní správy.
Během šestiměsíčního pobytu v zemi sužované boji se jednotka o celkové síle 300 vojáků musela vyrovnávat s dezercemi afghánských vojáků i útoky povstalců.
"Největší hrozba pro nás bylo ostřelování základny, kdy jsme absolvovali nějakých 128 raket za dobu svého pobytu," uvedl dnes velitel jednotky, plukovník Josef Kopecký. Připomněl také, že při jednom z útoků na americkou základnu Shank utrpěl v září těžké zranění i český voják, který je dodnes v léčení.
Na bezpečnostní problémy upozornil i náčelník generálního štábu Petr Pavel, který dnes posledních 59 vojáků jednotky na letišti Kbely přivítal.
Pět let pod Hindúkušem. Tak Češi pomáhali s obnovou Afghánistánu:
"Situace, ve které jste tam byli, byla určitě těžší, než ji měli vaši předchůdci, protože v Lógaru se situace zhoršovala," řekl Pavel. Podle něho jednotka složená zejména z příslušníků 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic své úkoly zvládla dobře.
Vedle hrozby ze strany povstalců komplikovala práci Čechů při výcviku také vzdělanostní úroveň a nedostatečná disciplína části afghánských vojáků.
"Samozřejmě negramotnost, to je první problém. Potom vysoká míra dezerce, nebo spíš takové, abych to zlehčil, opouštění kasáren a objektů bez povolení, což se tam děje poměrně často, kdy kolem 20 procent není přítomno," uvedl k tomu Kopecký.
Podle něho však přes problémy čeští vojáci zanechali zemi v lepším stavu. "Mají bezpečnostní složky, mají policii, armádu, mají samosprávu, mají funkční vládu, teď jde o to, jak se s tím sami poperou," dodal velitel jednotky, kterému prý nejvíce v paměti zůstane vděk tamních obyvatel.
Jednotku vystřídali logistici
V Afghánistánu ve čtvrtek navrátivší se jednotku, která ještě musí projít karanténou a zdravotní prohlídkou, vystřídala likvidační skupina logistiků z 11. jednotky PRT, kteří budou mít na starosti dopravu materiálu a techniky zpět do vlasti. Po nich bude v Lógaru působit již jen český vojenský poradní tým (MAT) v počtu maximálně 60 vojáků. Podobná skupina bude také v provincii Vardak.
Nyní je podle Pavla v Afghánistánu celkem asi 390 českých vojáků. Do konce roku měl jejich počet klesnout na 300, ale může být prý ještě nižší vzhledem k tomu, že i ostatní koaliční partneři stahují své vojáky rychleji.
Český provinční rekonstrukční tým za pět let svého působení v Afghánistánu dokončil 141 rekonstrukčních projektů a vycvičil více než 1200 příslušníků afghánské národní policie a téměř 50 členů místní policejní složky. Od března 2008 v PRT sloužilo téměř 2500 vojáků a 39 civilních expertů. Deset příslušníků českých ozbrojených sil bylo při službě v zahraniční misi zraněno, jeden voják zahynul.
Občanští odborníci se v Lógaru podíleli mimo jiné na výstavbě škol, nemocnic, bezpečnostních zařízení nebo vodohospodářských projektů. Zaměřili se však i na takzvané projekty rychlého dopadu. V jejich rámci například zakoupili šicí stroje a látky pro dívčí školu.
Projekt na podporu zdravotnictví zase umožnil 40 porodním asistentkám a deseti lékařům získat kufříky se základním vybavením pro porod v terénu. Celkově český rekonstrukční tým investoval v provincii Lógar čistě na rozvojové a humanitární účely asi 300 milionů korun.