Česko se chystá na příjezd čínského prezidenta. Na sloupy se vrátily poškozené vlajky

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2016 10:08
Letoun čínského prezidenta by měl přiletět na ruzyňské letiště ve dvě hodiny odpoledne. Odtud pojede na lánský zámek, kde s prezidentem Milošem Zemanem společně povečeří a vysadí strom.
Miloš Zeman a prezident Číny Si Ťin-Pching
Miloš Zeman a prezident Číny Si Ťin-Pching | Foto: ČTK

Praha - Do Česka v pondělí odpoledne přiletí na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Letoun s početným doprovodem by měl na ruzyňském letišti přistát dvě hodiny po poledni.

Nejvyšší čínský představitel má na pondělí v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Na lánském zámku oba politici společně povečeří, vysadí strom a odkryjí památeční cedule. Možná se také projdou po lánském parku.

"Souboj" vlajek a billboardů

Na trasu mezi letištěm a Pražským hradem se v pondělí vrátily české a čínské vlajky, které poškodili vandalové barvou. Vlajky jsou opět na veřejném osvětlení v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Zadavatelem vyvěšení vlajek je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík.

V pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se naopak objevil billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: "Tady jsou doma tito pánové".

Spolku pro výstavbu sochy Havla se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny.

Hlavní program čínského prezidenta je naplánován na úterý. Nejprve ho čeká oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a poté bude jednat se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Z Prahy odletí ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga si čeští představitelé slibují navázání strategické spolupráce s Čínou i podepsání řady memorand a obchodních dohod. Ozývají se ale i ochránci lidských práv. Poukazují na jejich potlačování v Číně a plánují do Prahy demonstrace.

V hlavním městě budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat dopravní uzavírky i zřízení bezpečnostních a bezletových zón.

 

Právě se děje

Další zprávy