Čínské vlajky vítající prezidenta Si někdo potřísnil barvou. Fašizující Čecháčci, zlobí se Ovčáček

ČTK Jan Hejl ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 26. 3. 2016 16:49
Před návštěvou prezidenta Číny někdo znovu poškodil čínské vlajky, které lemují cestu z ruzyňského letiště na Pražský hrad. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově a v Evropské ulici. Na zemi kolem nich jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka incident Česko vrací do dob druhé republiky.
Čínské vlajky v Praze.
Čínské vlajky v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V noci někdo tmavou barvou poškodil více než 50 čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta v České republice.

Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově a v Evropské ulici, podle informací redakce jsou ale vlajky poničeny i na dalších místech hlavního města.

"Prošetřujeme to jako trestný čin poškození cizí věci a pátráme po zatím neznámém pachateli," řekl Daněk serveru iDnes.cz.

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Na zemi kolem nich jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou.

Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. Mluvčí Daněk uvedl, že policie po pachatelích pátrá.

Poničené vlajky zatím podle technika z firmy, která se v Praze stará o veřejné osvětlení, nelze vyměnit kvůli policejnímu vyšetřování.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček incident přirovnal k časům v Československu před začátkem druhé světové války. "Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy doby, kdy řádili fašizující Čecháčci," řekl Aktuálně.cz.

Zodpovědnost za vandalismus podle něj nese TOP 09. Její starosta Prahy 6 Ondřej Kolář totiž vyvěšení čínských vlajek v DVTV kritizoval. "Starosta takové počínání posvětil," zlobí se Ovčáček.

Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. "V případě člověka, který dnes v noci odřízl na Evropské ze sloupu veřejného osvětlení čínskou vlajku, nemohu jinak, než si postesknout jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá," sdělil Kolář. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

Ovčáčkovo obvinění Kolář v sobotu odmítl. "Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu," řekl.

Tvrdík: Poničené jsou i české vlajky

Čínské vlajky nechala vyvěsit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, které šéfuje bývalý ministr obrany za ČSSD Jaroslav Tvrdík. Ten se v reakci odvolal na vyjádření ředitele knihovny Václava Havla Michaela Žantovského.

Bývalý velvyslanec ve Velké Británii Žantovský dříve řekl, že mu protesty proti návštěvě čínského prezidenta nepřipadají vhodné. "Sdílím jeho názor," napsal v sms Tvrdík.

"Mimochodem, poničené jsou i české vlajky. Každá země si o sobě tvoří kulturní obraz. Jaký o sobě do země s tisíciletou kulturou poslala Česká republika, ať si udělají vaši čtenáři sami," dodal Tvrdík.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy vedle se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Už v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu veřejného osvětlení na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. Nynější poškození výzdoby je ale podstatně rozsáhlejší.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce. Například aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají umístit po dobu jeho návštěvy u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlámy.

Plán je reakcí na samotnou návštěvu a právě i na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii.

Nevím, jestli se mám smát, nebo brečet, říká k čínským vlajkám na Evropské ulici v Praze starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy