Česko pošle do Maroka 100 milionů na ochranu hranic a boj proti nelegální migraci

ČTK ČTK
14. 9. 2020 19:56
Česko v rámci dvou darů poskytne bezmála 100 milionů korun na společný migrační projekt zemí visegrádské skupiny a Německa v Maroku. Na návrh ministerstev zahraničí a vnitra to schválila vláda. Na společné iniciativě, která má pomoci Maroku jako zdrojové a tranzitní zemi nelegální migrace, se státy V4 a Německo dohodly na loňském summitu v Bratislavě. Celkově by do něj měly dát 30 milionů eur.
Foto: Reuters

Na částce se bude podílet z poloviny Německo, druhou polovinu si rovnoměrně rozdělí státy V4. "Finanční příspěvek za ČR činí 3,75 milionu eur (přibližně 99,5 milionu korun). Společný migrační projekt je rozdělen na dva komponenty, které se zaměřují na podporu rozvoje a ochranu hranic," stojí v materiálu, který schválila vláda. Každý z darů je určen na jednu z těchto oblastí, oba ve stejné výši 1,875 milionu eur.

První dar bude z rozpočtu ministerstva zahraničí směřovat ve prospěch německé Společnosti pro mezinárodní spolupráci (GIZ) a soustředit se na rozvojovou část projektu. "Agentura je v Maroku dlouhodobě přítomna a může navázat na své dosavadní zkušenosti. Pro realizaci projektu vypíše GIZ transparentní výběrová řízení, která budou otevřena i českým firmám a nevládním organizacím," uvádí materiál.

Druhý dar poskytne Česko Mezinárodnímu středisku pro rozvoj migrační politiky (ICMPD) a sloužit má k posílení ochrany hranic. "Součástí projektu je nákup technického vybavení pro ochranu hranic prioritně ze zemí V4 a Německa," stojí v dokumentu. Peníze budou z rozpočtu ministerstva vnitra, polovinu z částky by ale napřed měla poskytnout vnitru ze své kapitoly diplomacie. Kvůli zbytku bude vnitro žádat na příští rok navýšení své rozpočtové kapitoly o 21 milionů korun.

Účelem projektu je řešení příčin a prevence nelegální migrace z Maroka. Iniciativa má pomoci posílit kapacity a umožnit zvládat krizové migrační situace, ale i bojovat proti nelegální migraci, převaděčství a obchodování s lidmi. Zaměřit se má i na odborné vzdělávání, zlepšování uplatnění nejrizikovějších skupin obyvatelstva na pracovním trhu a podporu malých a středních podniků.

Video: Babiš migraci vůbec nerozumí, česká pomoc ničemu nepomáhá, kritizuje Rozumek

Dohoda s Tureckem nefunguje, policisté spolupracují s převaděči a Erdogan používá uprchlíky jako figurky, míní šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy