Migrantů ubývá. Kvůli pandemii jich na území EU nelegálně vstoupilo o 15 procent méně

ČTK ČTK
18. 8. 2020 20:57
Za prvních sedm měsíců letošního roku se nelegálně na území Evropské unie dostalo 47 250 lidí, což je o 15 procent méně, než bylo ve stejném období evidováno v minulém roce. V tiskové zprávě to v úterý uvedla unijní agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex. Od dubna nicméně pozoruje nárůst aktivity na hlavních migračních trasách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Poté, co v dubnu dosáhl rekordně nízké úrovně v důsledku restrikcí spojených s covidem-19, počet neregulérních migrantů zaznamenaných na vnějších hranicích Evropy v posledních třech měsících narůstal," informuje Frontex.

Ačkoli celkově letos evropská pohraniční agentura eviduje nižší počet nelegálních vstupů na území EU než loni, u některých konkrétních regionů je vývoj opačný. Skrze centrální Středomoří údajně od ledna do července přišlo 13 142 běženců a součet je v meziročním srovnání více než dvojnásobný.

O 80 procent větší rozsah nelegální migrace je hlášen z Balkánu, kudy podle Frontexu přišlo 11 264 lidí. Centrální středomořskou trasu letos využívají hlavně Tunisané a Bangladéšané, zatímco aktivitu na té balkánské prý ze dvou třetin tvoří Syřané.

Za červenec eviduje Frontex oproti předchozímu měsíci zvýšený provoz ve středomořských koridorech zahrnujících Itálii a Španělsko. Celkově prý přinesl sedmý měsíc roku skoro třetinový nárůst počtu nelegálních přechodů přes unijní hranice, přičemž jich bylo zaznamenáno 8650.

Video: Řecká policie použila proti migrantům na turecké hranici slzný plyn

Řecká policie použila proti migrantům slzný plyn. Pokoušeli se nelegálně překonat hranici s Tureckem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy