Časovaná bomba vybuchla. Uprchlický tábor někdo zapálil úmyslně, lidé spí v polích

Martin Novák Martin Novák
10. 9. 2020 15:03
Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos byl do úterý největší na světě. Jeho oficiální kapacita činila 2800 osob, ale tísnilo se tam 13 tisíc lidí. Tábor, obehnaný vysokými ostnatými dráty, postupně pohltil i okolní olivové sady.
Požárem zničený uprchlický tábor Moria. | Video: Reuters

Největším zařízením pro uprchlíky na světě už ale není, protože přestal existovat. V úterý ho ze dvou třetin zničil oheň a zbytek shořel při dalším požáru v noci ze středy na čtvrtek. Příběh nejznámějšího místa, kde žadatelé o azyl čekali na své evropské štěstí, tak skončil tragicky.

Reportér agentury Reuters na ostrově popsal, jak stovky lidí první dvě noci strávily na polích, parkovištích nebo podél cest. Někteří dokonce mezi hroby na nedalekém hřbitově. Spí pod širým nebem a nemají kam jít. Řecká policie vyčlenila hlídky, aby se obyvatelé zničeného tábora nedostali do třicetitisícového města Mytilene. Vláda poslala na Lesbos policejní posily z pevniny a jiných ostrovů.

Lidé přespávají, kde se dá.
Lidé přespávají, kde se dá. | Foto: Reuters

Vztahy mezi místními obyvateli a běženci jsou napjaté. Řecká vláda marně žádala evropské země, aby si uprchlíky přerozdělily a ulevily přetíženému ostrovu. "Lidé se bojí, že tisíce žadatelů o azyl zůstanou na ostrově trvale. Je to zdrojem velkého napětí mezi úřady a obyvateli," napsal zpravodaj Reuters ve své reportáži.

Vláda v Aténách rozhodla, že několik stovek malých dětí převeze na pevninu do Soluně a další zhruba dvě tisícovky lidí ubytuje dočasně na lodích řeckého námořnictva kotvících v Egejském moři.

Úmyslný požár

Vyšetřovatelé podle řeckého deníku Katimerini zjistili, že oheň někdo založil úmyslně. Vzplál na několika místech současně. V táboře vypukly nepokoje a potyčky poté, co lékaři poslali do karantény a izolace pětatřicet lidí kvůli nákaze koronavirem. Z Morie nezbylo téměř nic. Kontejnery a stany, upravené jako příbytky, plameny zničily.

"Ohnisek požárů bylo mnoho. Migranti házeli kameny na hasiče, kteří se snažili plameny hasit," uvedl v televizi ERT šéf místního požárního sboru Konstantin Theofilopulos.

Požár v uprchlickém táboře Moria.
Požár v uprchlickém táboře Moria. | Foto: Reuters

Včasný zásah komplikovaly také požáry, které vypukly už dříve na jiných místech ostrova, takže hasičům trvalo dlouho, než k táboru dorazili. Náměstek ministra pro migraci Georgio Koumoutsakos řekl, že požár založili lidé frustrovaní a rozhněvaní karanténou a izolací kvůli koronaviru.

Problémy od roku 2015

Podle Michala Pavláska z Etnologického ústavu Akademie věd, který je nyní na ostrově a dlouhodobě se zabývá migrací, byla Moria už delší dobu izolovaná kvůli obavám ze šíření nemoci covid-19 a lidé z ní nesměli nikam vycházet.

"Dráty pevně držely 13 tisíc lidí už pár měsíců v kolektivní izolaci. Brzy potom vypukly požáry a velká část tábora lehla popelem, příjezdové cesty jsou policií uzavřeny, nelze se dostat na místo, žadatelům o azyl je zase bráněn přístup do města kvůli strachu z rozšíření koronaviru, který se v táboru objevil. Tahle časovaná bomba bohužel právě vybuchla," popsal deníku Aktuálně.cz etnolog Pavlásek.

Podle něj byli všichni migranti roztříštěni v okruhu čtyř kilometrů od tábora. Vyhledávají stín na příjezdových cestách a v okolních olivových hájích.

"Policie společně s řeckou armádou zatarasila všechny příjezdové cesty k uprchlickému hotspotu, takže se běženci z tohoto uzavřeného kruhu nemohou dostat, zároveň se nikdo bez povolení nedostane k Morii. Dobrovolníci jim distribuují alespoň vodu," řekl Pavlásek. Řecký ministr pro migraci prohlásil, že pro většinu z nich zajistí stany, které budou rozestavěny na dvou místech v blízkosti bývalého tábora.

Tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.
Tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. | Foto: Reuters

Moria byla přeplněná od roku 2015, kdy přes Turecko a řecké ostrovy mířily do Evropa statisíce běženců. Kritické byly hlavní zimní měsíce, kdy se lidé museli vyrovnat s nánosy bahna po deštích. Spali ve stanech, kontejnerech nebo příbytcích smontovaných z plechu, dřevěných palet a plachet. Většina obyvatel Morie měla omezený přístup k tekoucí vodě.

V roce 2016 na znamení solidarity s běženci navštívil tábor papež František. Počet migrantů žijících v táboře klesl, ale znovu jich začalo přibývat od loňského září.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy