Migranty na ostrově Lesbos stěhují do nového tábora. Všechny testují na koronavirus

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2020 10:30
První migranti z požárem zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos se začali přesouvat do nového provizorního tábora, který zřídila vláda na místě armádní střelnice Kara Tepe.
Stavění nového provizorního tábora pro migranty na ostrově Lesbos
Stavění nového provizorního tábora pro migranty na ostrově Lesbos | Foto: Reuters

Bez přístřeší se po požárech ze začátku týdne ocitlo více než 12 tisíc lidí, do stanového tábora s kapacitou tři tisíce osob v sobotu úřady přemístily zatím jen asi 300 z nich. Většinou šlo o rodiny s dětmi.

Informovala o tom řecká veřejnoprávní televize ERT.

Stěhování do nového tábora, který vznikl za přispění Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), probíhá jen velice pomalu, protože všichni nově příchozí musí absolvovat rychlotest na koronavirus. ERT s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví uvedla, že se nákaza potvrdila dosud u sedmi lidí. Všichni infikovaní spolu se svými rodinnými příslušníky byli umístěni do izolace v odlehlé části stanového tábora, kde budou muset strávit povinnou karanténu.

Právě nařízená karanténa, do níž se dostal po objevení prvního případu nákazy celý tábor Moria, vedla k hlasitým protestům a nakonec i k úmyslně založeným požárům, které v úterý a ve středu tábor zcela zničily. Od té doby bylo více než 12 tisíc tamních obyvatel bez střechy nad hlavou. Mnozí z nich protestují proti tomu, aby byli přeloženi do provizorního tábora, a žádají, aby mohli odejít z ostrova a dále do Evropy. To ale řecká vláda zatím vylučuje.

Situace na ostrově je podle agentury DPA i dnes velmi napjatá. Tisíce migrantů setrvávají nadále na silnicích. Může trvat týdny, než všichni lidé ze zničeného tábora Moria znovu získají střechu nad hlavou. Úřady hledají další místa, kde by mohly být zřízeny stanové tábory.

Během soboty se konaly opakované spontánní demonstrace a v jejich důsledku se též střetli uprchlíci s policií. Migranti házeli na policisty kameny, ti proti nim nasadili slzný plyn.

Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob se ocitlo téměř 13 tisíc migrantů a problémy byly zejména s hygienou.

Obyvatelé Lesbu chtějí, aby vláda nyní uprchlíky přemístila do pevninského Řecka. Ta ale zatím svolila jen k evakuaci nezletilých migrantů bez doprovodu, které by si mezi sebe mělo rozdělit deset zemí Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy