Praha – Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc při zvládání migrace. Po setkání s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem to na Hradě řekl český prezident Miloš Zeman. Politici mluvili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem.
Zeman řekl, že si váží toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. "Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie," prohlásil Zeman. Dodal, že podle jeho informací už probíhají konkrétní technická jednání o této pomoci. Vyjádřil přesvědčení, že k ní dojde v co nejkratší době.
Český prezident zároveň vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi EU, stát členem schengenského prostoru.
Plevneliev poznamenal, že postup v migrační krizi musí být v součinnosti s Tureckem či severoafrickými státy. Zdůraznil, že by Unie měla s těmito zeměmi zajistit takové dohody, aby do Evropy nekontrolovaně neproudily miliony uprchlíků.
Tématem jednání podle obou politiků byly i vzájemné obchodní vztahy. Narušuje je spor mezi českými energetickými firmami ČEZ a Energo-Pro a Bulharskem. Společnost ČEZ například loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN.
Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Firmy s tím nesouhlasí a v červenci ČEZ zahájil proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat. On i Zeman doufají, že se záležitost podaří vyřešit k oboustranné spokojenosti.