Česko porušuje unijní právo, cizince trápí registrace

ČTK ČTK
11. 9. 2012 13:25
Když chce cizinec žádat o trvalý pobyt, musí tak učinit přes váznoucí systém Visapoint
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Nedostatky systému Visapoint pro registraci cizinců odporují mezinárodním závazkům České republiky. Některé úkony v určitých zemích nelze provést, jinde jsou možnosti omezené, informoval Pavel Pořízek z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Ombudsman se proto obrátil na evropskou komisařku Cecilii Malmströmovou s žádostí o posouzení systému.

Prostřednictvím Visapointu se cizinci objednávají na úřad, kde podávají žádosti k trvalému pobytu.

Podle kanceláře ombudsmana roste počet stížností na průtahy v řízeních o pobytu cizinců. Podle zákona je většinou lhůta 60 dní na vyřízení žádosti, ombudsman však dostává na stůl i případy, kdy cizinci čekali půl roku nebo rok.

"Považuji to za důsledek nezvládnutého přechodu této agendy z cizinecké policie na ministerstvo vnitra," uvedl ombudsman Pavel Varvařovský. Lidé loni podali 203 žalob na nečinnost v řízeních a ombudsman očekává, že budou přibývat. Státu se tak průtahy mohou prodražit.

Problém s Visapointem mohou mít například lidé z Kazachstánu nebo Ukrajiny, kteří mají manžela v ČR a chtějí za ním přijet, či kteří tu chtějí studovat. Systém Visapoint v těchto zemích mnohdy neumožňuje zaregistrovat se, což české úřady vyžadují.

Podle práva EU přitom cizinci, kteří u nás žijí více než 15 měsíců a splňují všechny podmínky, mají nárok na sloučení rodiny.

"Česká republika zcela jasně porušuje unijní právo. Členské státy nemohou podmiňovat sloučení rodiny čímkoliv," vysvětlil Pořízek.

Problémy mělo 200 cizinců

Ombudsman například řešil problém Ukrajince, který měl trvalý pobyt v ČR. Jeho ukrajinská manželka se řadu týdnů marně snažila zaregistrovat ve Visapointu, aby mohla podat žádost o povolení k trvalému pobytu. Ani manželovi se nedařilo sjednat jí termín, věc se podařilo vyřešit až po zásahu ombudsmana.

Loni se na kancelář ombudsmana obrátilo zhruba 200 cizinců, kteří měli problémy s Visapointem. Zaměstnanci kanceláře si registraci několikrát zkoušeli a na nalezené problémy prý několikrát bezúspěšně upozorňovali ministerstva zahraničních věcí a vnitra.

Na určitých místech nelze několik měsíců registraci vůbec provést. Vznikly dokonce obavy, že se rozběhl černý trh, na kterém obchodníci za poplatek registraci zprostředkují. Právě kvůli zamezení černého trhu a dlouhým čekacím lhůtám byl systém v roce 2009 zavedený.

Neprůhledný systém

Dalším problémem je neprůhlednost systému. Potenciální žadatelé nemají možnost podívat se na kvóty, které umožňují pohyb cizinců do ČR.

"Opravdu to není transparentní systém řízené migrace. V jiných členských státech to takto není, je to ostuda," řekl Pořízek. Podle něj lze Visapoint nahradit posláním žádosti o trvalý pobyt poštou.

Zastupitelský úřad totiž může v některých případech prominout podmínku, podle níž musejí cizinci žádosti podávat osobně. Právě nefunkčnost systému je podle Pořízka důvodem k prominutí a cizinci by mohli posílat žádosti poštou.

 

Právě se děje

Další zprávy