Propuštěný Jašek: V cele mě bili islamisté. Statečný chlapík, ne každý by to vydržel, řekl Zaorálek

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2017 10:48
Česko podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka obnoví se Súdánem vztahy v ekonomické i bezpečnostní oblasti. Bylo to součástí dohody o propuštění Petra Jaška, který byl v africké zemi přes rok vězněn. Jašek v súdánských vězeních strávil 14,5 měsíce. Po příletu do Prahy řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina.
Petr Jašek a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Petr Jašek a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: ČTK

Praha - Součástí dohody o propuštění českého občana Petra Jaška ze súdánského vězení bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti. Po zadržení Jaška byly zmrazeny, řekl po půlnoci Zaorálek novinářům po příletu z Chartúmu, odkud Jaška po čtrnáctiměsíčním věznění přivezl.

"Součástí finální dohody bylo to, že pokud dojde k propuštění pana Jaška, tak bude provedeno něco jako restart súdánsko-českých vztahů. To znamená, že se vrátíme k tomu, co jsme zamýšleli v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem, v otázkách migrace, protože Súdán je velmi důležitou tranzitní zemí," uvedl Zaorálek.

Ministr bližší podrobnosti neuvedl. Podle súdánského serveru se ale chystá cesta českých zákonodárců a podnikatelů do této africké země.

Zaorálek v pondělí zdůraznil, že Jašek se ničeho nedopustil. "Pan Jašek nic neprovedl a snažil se jen pomáhat. Jsem rád, že jsme se dohodli na prezidentské milosti, aby se mohl vrátit do vlasti," řekl ministr.

"Pan Jašek je velmi statečný chlapík, ne každý by to, co si zažil, vydržel," doplnil Zaorálek s tím, že vyjednat propuštění nebylo jednoduché. "A cítím k němu hluboký respekt," uzavřel ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka v pondělí řekl, že osvobození a záchrana Petra Jaška je velký úspěch. Pochválil tak práci ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i dalších diplomatů, kteří se na Jaškově propuštění podíleli. "Případ je to složitý. České diplomacii se podařilo vrátit do země Petra Jaška, který byl zatčen, obviněn a odsouzen na 20 let do vězení," řekl Sobotka s tím, že lidé mají být při cestování obezřetní. "Když se ale dostanou do potíží občané, musí mít jistotu, že jim republika pomůže," dodal.

Jašek v súdánských vězeních strávil 14,5 měsíce. Po příletu do Prahy řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Jašek držel osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, ale i když vypadal vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.

Jašek uvedl, že prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. Jašek si stěžoval na nevyhovující hygienické podmínky. "Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko," uvedl.

Jašek stejně jako ministr děkoval všem, kteří se o jeho propuštění zasloužili, včetně 400 tisíc signatářů petice, domovskému kladenskému sboru církve bratrské, českým a švýcarským diplomatům.

Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Sobotka v pondělí upřesnil, že Jašek je dlouholetým spolupracovníkem organizace Hlas mučedníků. "A do Súdánu jel, aby se setkal s křesťany," uzavřel premiér.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy